Wyższy VAT na artykuły niemedyczne

Podatek VAT, jakim obłożone są prezerwatywy, ma wzrosnąć trzykrotnie. W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem – informuje Pb.pl

 

Stawka podatku VAT na prezerwatywy ma wzrosnąć z 8 do 23 proc. Podobna podwyżka czeka też inne grupy towarów - okulary przeciwsłoneczne, strzykawki, odciągacze do mleka, torebki na lód.

 

Nowe przepisy wynikają z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 2015 roku. Uznał on wówczas, że Polska łamie unijną dyrektywę, bo utrzymuje obniżoną stawkę VAT na towary, które nie są wyrobami medycznymi.

 

Jak zaznacza "PB", analogiczna podwyżka VAT miała też objąć smoczki dla dzieci. Rząd wycofał się jednak z tego pomysłu, bo uznał, że trudno odróżnić smoczki medyczne (do podawania leków) od tych do uspokajania dzieci.

 

"Projekt nie był nagłaśniany przez rząd. Rada Ministrów nie omawiała go na tradycyjnym posiedzeniu. Przyjęła go w trybie obiegowym 17 listopada" – informuje Pb.pl (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Pb.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
59%
41%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.