Zasady demokracji w Polsce

Aż 61 na 100 Polaków odpowiedziało „zdecydowanie nie” i „raczej nie” na pytanie: „Czy ważne decyzje państwowe konsultowane są ze społeczeństwem?” 88 proc. Polaków stwierdza, że równość wobec prawa jest jedną z najważniejszych cech państwa demokratycznego.


W sierpniowym komunikacie z badań CBOS „Zasady demokracji i ich realizacja w Polsce” analizie poddano aspekty związane z rozumieniem demokracji oraz poszczególnymi aspektami jej stosowania w praktyce. Wśród 23 cech systemu demokratycznego znalazło się między innymi: wolne i uczciwe wybory, równość wobec prawa, powszechne prawo wyborcze, ochrona wolności osobistej obywateli, czy rządy prawa. I tak dla przykładu: dbałość rządu o dobrobyt obywateli za bardzo lub średnio ważną cechę państwa demokratycznego uznało 91 proc. respondentów, reprezentowanie woli wyborców przez parlament 88 proc., wolność wyrażania poglądów i organizowania się 91 proc.


„Częściej jako nieobecne niż realizowane w polskiej demokracji postrzegane są kwestie dotyczące równości szans kształcenia, równości wobec prawa, a ponadto minimalizacji ingerencji państwa w życie obywateli. Za najbardziej deficytowe można uznać takie obszary demokracji, jak dobór najlepszych ludzi do rządzenia krajem oraz regularne konsultowanie ważnych decyzji państwowych ze społeczeństwem.”*


To jakie cechy sprawiają, że państwo w naszej ocenie jest demokratyczne, jest oczywiście ciekawe. Ciekawsze jednak z punktu widzenia codzienności jest odniesienie powyższych kryteriów do praktyki czyli przestrzegania owych zasad. Interesujące w tym zakresie jest zagadnienie związane z wyborami i prawami obywateli w obszarze wyborczym. Otóż, zdecydowana większość respondentów twierdzi, że w Polsce jest powszechne prawo wyborcze 53 proc. – zdecydowanie tak, 39 proc. – raczej tak, jednak już na pytanie czy wybory są wolne i uczciwe respondenci w 26 proc. twierdzą, że jest tak zdecydowanie, a w aż 49 proc. deklarują odpowiedź: „raczej tak”. Oznacza to, że wolność i uczciwość w procesie wyborczym nie jest tak oczywista jakby mogło się wydawać.


Niestety również w zakresie odpowiedzi na pytanie o równość wobec prawa, wyniki nie napawają optymizmem. Okazuje się bowiem, że aż 55 proc. respondentów uważa, że w naszym kraju "zdecydowanie nie" i "raczej nie" jest przestrzegana ta zasada. Odmiennego zdania jest 39 proc. „O ile polska demokracja, zdaniem większości, zapewnia standardy wyborcze, swobody obywatelskie, a państwo odpowiada za gospodarkę i troszczy się o dobrobyt obywateli, o tyle takie zasady, jak równość wobec prawa, równe szanse na uzyskanie wykształcenia, pomoc najgorzej sytuowanym, a ponadto dobór najlepszych ludzi do rządzenia krajem, konsultowanie ważnych decyzji politycznych ze społeczeństwem, kontrolowanie działań rządu przez niezawisłe sądy, a także rządy prawa, pozostają w oczach znacznej części opinii publicznej deficytowe".** Kwestie związane z zasadami demokracji, jej cechami oraz z ich realizacją są codziennością w debacie publicznej, przekazie medialnym, dyskusji zarówno publicznej jak i prywatnej. Są to tematy ze wszech miar polityczne. Jakkolwiek obecnie nie oceniałoby się stanu polskiej demokracji to jednak można stwierdzić, że Polacy doskonale wiedzą jakie są jej cechy oraz dostrzegają zarówno stabilne jej elementy jak i mniej stabilne. Gwarantem zatem demokracji w Polsce jest świadomość społeczna oraz umiejętność oceny bieżącej działalności państwa.

 

Piotr Żołądkowski

 

* Michał Feliksiak w Komunikat z badań CBOS nr 107/2017„Zasady demokracji i ich realizacja w Polsce”, ISSN 2353-5822, s. 3

** Michał Feliksiak w Komunikat z badań CBOS nr 107/2017„Zasady demokracji i ich realizacja w Polsce”, ISSN 2353-5822, s. 14

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
56%
44%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.