Zła passa złotego trwa

Osłabieniu złotego w ostatnich dniach towarzyszyło wiele słabych wskaźników z polskiej gospodarki, aczkolwiek zasadniczym powodem strat okazał się wzrost awersji do ryzyka.

 

Straty poniosły także inne waluty regionu CEE, choć warto odnotować, że kompilacja słabych danych z polskiej gospodarki, ryzyka związanego z wyborami parlamentarnymi i awersji inwestorów uwidoczniła się najwyraźniej właśnie na polskiej walucie W pierwszy dzień października EURPLN udało się na tygodniowe maksima powyżej poziomu 4,2550 PLN/EUR, notowanego ostatni raz na samym początku września. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia na parze USDPLN, która w czwartek znalazła się powyżej granicy 3,81 PLN/USD.  Amerykański dolar miał w tym tygodniu sporo powodów do umocnienia. We wtorek poznaliśmy optymistyczny wynik indeksu zaufania konsumentów za wrzesień (103 pkt.), a w czwartek opublikowano wrześniowy raport ADP (czyli szacunkową zmianę zatrudnienia), wg którego powstało więcej nowych miejsc pracy niż oczekiwano (200 tys. przy konsensusie 190 tys.). Najbliższe notowania dolara będą zależeć od oczekiwań co do pierwszej od 2006 r. podwyżki stóp w Stanach, dlatego też istotnym wydarzeniem może okazać się publikacja czwartkowego minutes z posiedzenia Rezerwy Federalny. Decyzja o podniesieniu stóp w najbliższych miesiącach wydaje się być już przesądzona, a najbardziej prawdopodobny wydaje się termin grudniowy. Stąd też obserwowany spadek eurodolara (który zaliczył tygodniowy dołek na poziomie nieco powyżej 1,11 USD/EUR) i możliwość dalszej kontynuacji spadku. 

 

Komentarz walutowo-makroekonomiczny Moniki Krzywdy, analityczki AKCENTY, instytucji płatniczej rozliczającej płatności walutowe eksporterów i importerów.

 

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.