ZUS o emeryturach

Najdłużej emeryturę pobierają artyści, nauczyciele i księża, a najkrócej przedsiębiorcy - wynika z badań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei przeciętny senior otrzymuje świadczenie przez nieco ponad 18 lat – podaje Gazetaprawna.pl.

 

Emerytury i renty w Polsce według Głównego Urzędu Statystycznego pobierało ponad 8,9 mln osób (dane za 2017 rok). Z kolei przeciętna emerytura na początku tego roku wynosiła 2245,69 zł.

 

Jak podał portal Gazetaprawna.pl, średnio emerytury są pobierane przez seniorów przez 18 lat i 11 miesięcy. Dla porównania - w 2011 roku ten wynik wynosił o rok i 4 miesiące mniej. To rezultat badania przeprowadzonego na podstawie 30 tys. zmarłych w 2017 roku świadczeniobiorców ZUS – czytamy w informacji.

 

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują jednak rozbieżności w grupach zawodowych, jeśli chodzi o długość wypłacanego świadczenia – napisano w informacji.


Lista zawodów najdłużej pobierających emeryturę

 

Najdłużej emerytury otrzymują artyści - przeciętnie przez aż 25 lat. Dlaczego? -Bycie aktorem, tancerzem czy śpiewakiem operowym wymaga reżimu zdrowotnego. Nie ma mowy, by funkcjonować w zawodzie i sobie, kolokwialnie mówiąc, pozwalać - podkreślił Paweł Królikowski, aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich, cytowany przez portal Gazetaprawna.pl.

 

Nie bez znaczenia jest prawo do wcześniejszej emerytury dla tancerzy, ekwilibrystów czy kaskaderów - w wieku 40 (kobiety) lub 45 (mężczyźni) – stwierdzono w tekście.

 

Długo emerytury pobierają również nauczyciele i górnicy - odpowiednio 24 lata i 9 miesięcy oraz 23 lata i 9 miesięcy. Na kolejnych miejscach znaleźli się kolejarze (18 lat i 9 miesięcy) i księża (19 lat i miesiąc) - wymienia portal. 

 

Na drugim końcu zestawienia znaleźli się przedsiębiorcy, którzy pobierają emerytury tylko przeciętnie przez 15 lat – czytamy dalej.  

 

Badania ZUS pokazały, że większość pracowników korzysta z prawa do wcześniejszej emerytury - w przypadku mężczyzn było to 69,3 proc. i kobiet 62,8 proc. – informuje Gazetaprawna.pl  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Gazetaprawna.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.