Po 20 maja sprzedaż papierosów nielegalna

Istnieje zagrożenie, że na czas nie powstanie w Polsce nowy system elektronicznego śledzenia paczek papierosów. Taki obowiązek od maja nakładają na kraje członkowskie unijne przepisy. W rezultacie np. w kioskach może zabraknąć papierosów - ostrzega portal Rp.pl.

 

Papierosy w Polsce wciąż cieszą się dużą popularnością. Według ostatnich danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jedna czwarta Polaków przyznawała się do nałogowego palenia (badania z 2017 roku) – napisano w informacji.

 

Z kolei według Głównego Urzędu Statystycznego przed dwoma laty statystyczny Polak wypalił 1610 papierosów rocznie.

 

Zgodnie z unijnymi przepisami, 20 maja ma zostać wdrożony nowy system śledzenia każdej paczki papierosów - od fabryki po wszystkich pośredników, aż do kiosku i sklepu – przypomina portal.

 

System track and trace ma być narzędziem do zwalczania szarej strefy w handlu wyrobami tytoniowymi. Branża ta przynosi budżetowi około 24 mld zł rocznie, a opodatkowanie papierosów wynosi około 80 proc.

 

Jak informuje dziennik Rp.pl, ustawa w tej sprawie utknęła obecnie w Senacie. Skutkuje to brakiem odpowiedniego rozporządzenia.

 

Najpierw Rada Ministrów zaakceptowała ustawę w dniu 20 lutego 2019 roku, która już dwa dni później została przegłosowana przez Sejm. Jednak do izby wyższej trafi dopiero na najbliższym posiedzeniu 20 marca. Jeśli wtedy zostanie uchwalona, to Prezydent RP  ma 21 dni na jej podpisania - w najlepszym razie stanie się to 11 kwietnia – podaje Rp.pl.

 

W przypadku poprawek ze strony senatorów, ustawa znów wróci do Sejmu a cały proces legislacyjny mocno się wydłuży – napisano w informacji.

 

Brakuje również działającego systemu informatycznego, do którego musi się zarejestrować około 100 tysięcy podmiotów - producentów, firm spedycyjnych, hurtowni, stacji benzynowych, sklepów spożywczych i lokali gastronomicznych – wymienia Rp.pl.   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.