Plany wyłączenia diesli z ruchu miejskiego

Paryż, Madryt, Ateny oraz Meksyk chcą zakazać pojazdów z silnikami Diesla do 2025 roku – wynika z wypowiedzi burmistrzów podczas spotkania C40, zrzeszającego 86 miast z całego świata w celu walki z emisją gazów cieplarnianych – informuje Bankier.pl

 

Zakaz ten ma być kolejnym krokiem w walce ze zmianami klimatycznymi oraz ma pomóc w poprawieniu jakości powietrza w miastach – podaje portal.


- Jakość powietrza, którym oddychamy w naszych miastach, jest bezpośrednio powiązana z walką ze zmianami klimatycznymi. Obniżanie emisji gazów cieplarnianych oznacza czystsze powietrze i lepsze zdrowie dla naszych mieszkańców – powiedziała burmistrz Madrytu Manuela Carmena.

 

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że 3 miliony osób umiera rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Wydatnie do tego problemu przyczyniają się silniki Diesla, poprzez emisję pyłu zawieszonego i tlenków azotu, która w przypadku diesli jest wyższa niż w przypadku innych typów silników – czytamy w informacji.

- To wpłynie na działania producentów samochodów. Historia pokazała, że firmy, które nie nadążają za regulacjami środowiskowymi ponoszą porażkę – skomentował ekspert BBC Roger Harrabin.

 

Burmistrzowie zapowiedzieli promowanie i różnego rodzaju zachęty do korzystania z alternatywnych sposobów poruszania się - z wykorzystaniem transportu publicznego czy za pomocą roweru.

 

Dla Paryża nie jest to pierwszy krok w walce z samochodami. Od 1 lipca bieżącego roku samochody zarejestrowane przed 1997 rokiem mają zakaz wjazdu na teren miasta codziennie od 8.00 do 20.00 pod karą grzywny – informuje Bankier.pl

 

Liczba starszych samochodów może również ulec zmianie w Polsce wraz z wprowadzeniem zmian w stawkach akcyz na sprowadzane auta. Przypomnijmy, że będzie ona uzależniona od pojemności silnika, normy emisji spalin i wieku auta. Zmiany mają na celu podniesienie akcyzy w przypadku pierwszej rejestracji samochodów starszych niż 10- letnich z dużymi silnikami – czytamy w podsumowaniu informacji. (jmk)

 

Źródło: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.