Spółdzielnie nie chcą budować mieszkań

Takie są wyniki raportu, który przygotowała firma Homebroker. Niemal połowę lokali w Polsce budują firmy deweloperskie. Druga połowa należy do indywidualnych inwestorów, którzy budują na własne potrzeby – informuje Money.pl

 

W latach 90 ubiegłego wieku duży segment tego rynku należał do spółdzielni. Ale teraz - jak mówi autor opracowania Marcin Krasoń - jest to zaledwie kilka procent. Na mały udział spółdzielców w rynku składa się wiele czynników. Jednym z głównych jest nieopłacalność tego typu inwestycji. Spółdzielnie sprzedawały mieszkania taniej, co powodowało, że ryzyko przekroczenia kosztów było bardzo duże.Wśród przyczyn ekspert wymienia też złe zarządzanie spółdzielniami oraz niechęć zarządów do inwestowania i ryzykowania. Czynnikiem, który wpływa na sytuację na rynku, jest również likwidacja Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, który dofinansowywał tego typu inwestycje. W zeszłym roku spółdzielcy oddali do użytku 30 razy mniej mieszkań niż deweloperzy – czytamy w informacji.
 


Z raportu wynika też, że deweloperzy budują mieszkania głównie dużych miastach. Poza nimi króluje budownictwo indywidualne. To efekt tego, że firmy boją się budować w mniejszych ośrodkach. Jeśli już to robią, to na indywidualne zlecenie – podaje portal.Zdaniem analityka, deweloperzy będą mieli z czasem coraz większy udział w rynku budownictwa mieszkaniowego, spółdzielnie skupią się natomiast na zarządzaniu już wybudowanymi mieszkaniami i osiedlami - czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

 

Źródło: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.