Ustawa o wcześniejszym wieku emerytalny podpisana

Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 roku już ostatecznie przyklepane. Prezydent o 11.00 w poniedziałek podpisał ustawę przywracającą wiek emerytalny 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet – informuje Money.pl


Tym samym zrealizowano  jedną z  najważniejszych obietnic wyborczych, ale jednocześnie skazano przyszłych emerytów na znaczne obniżenie świadczeń – czytamy w informacji.

 

Jak głosi komunikat Kancelarii Prezydenta, uchwalona przez Sejm 16 listopada ustawa obniżająca wiek emerytalny "jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom obywateli".


Obniżenie wieku emerytalnego oznacza w praktyce wycofanie reformy rządu Donalda Tuska z 2012 roku, która zakładała stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat niezależnie od płci. Mężczyźni mieli go osiągnąć w 2020 roku, a kobiety w 2040 roku .

 

Ponowne obniżenie wieku emerytalnego w sytuacji zapaści demograficznej i szybkiego starzenia się społeczeństwa oznacza poważne napięcia finansowe. Konieczność objęcia wypłatami świadczeń znacznie szerszej grupy obywateli stanowić będzie tak potężne obciążenie dla budżetu, że będzie musiało się skończyć obniżeniem świadczeń – czytamy dalej w informacji.

 

Jak wyliczył WP Money, w 2018 roku rząd będzie musiał znaleźć 20 mld zł  dodatkowych wpływów z podatków, żeby zalepić dziurę budżetową spowodowaną  reformą. To niemal równowartość rocznych wydatków  na program Rodzina 500 Plus – podaje portal.


Za 14 lat kwota, którą budżet będzie musiał znaleźć, to już około 34 mld zł, ale prawdziwie krytyczny moment nadejdzie za 24 lata. Wtedy według obniżonych kryteriów ma być 10,6 mln emerytów, czyli o 2,4 mln więcej niż przy zmienionym przez PO-PSL wieku emerytalnym 67 lat. To będzie kosztować budżet nawet 60 mld zł więcej – stwierdza w podsumowaniu Money.pl   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.