Od 10 lutego banknot pięćsetzłotowy w obiegu

Nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego trafi do obiegu 10 lutego tego roku – przekazało w środę informację  biuro prasowe Narodowego Banku Polskiego.

 

Na nowym banknocie umieszczono wizerunek króla Jana III Sobieskiego, który zaprojektował Andrzej Heidrich, autor pozostałych polskich banknotów. Prace nad nowym banknotem rozpoczęto w listopadzie 2014 r. – podaje Bankier.pl

 

Jak poinformował NBP, banknot 500 zł jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i na rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego banku centralnego.

 

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 r., Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pienię­żnych Rzeczypospolitej Polskiej. Znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP są banknoty i monety – czytamy w informacji.

 

Producentem banknotów na zlecenie NBP jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA – wyjaśnia w zakończeniu portal. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.