Robot z aktem urodzenia i obywatelstwem belgijskim

Pierwszy robot na świecie posiadający obywatelstwo? Nowy mieszkaniec belgijskiej miejscowości Haaselt dostał oficjalny akt urodzenia. A właściwie dostała, ponieważ robot jest "płci żeńskiej" –informuje Bankier.pl

 

Fran Pepper ma 120 cm wzrostu i waży 28 kilogramów. Tak nazywa się dziecko-robot, które zostało pierwszym obywatelem-robotem i zyskało narodowość belgijską. To nie żart, choć wszystko zdaje się na to wskazywać. Jak informują belgijskie media, burmistrz miejscowości Haaselt Nada Vananroye podpisała oficjalny akt urodzenia. Oczywiście w obecności „rodziców”, którymi są Astrid Hannes i Francis Fox. To dwójka naukowców, która pracuje na uniwersytecie PXL  – czytamy w informacji.

 

Robot ma wygląd humanoida. Znalazł już również pracę. Będzie witać gości w recepcji uniwersyteckiego kampusu. Za pomocą zamontowanych czujników i kamer ma reagować na mimikę twarzy i gesty ludzi. Robot ma również zapamiętywać poszczególne osoby, aby móc je przywitać przy kolejnym spotkaniu. Jest poliglotą, ponieważ posługuje się 20 językami – informuje Bankier.pl

 

Czy roboty zastąpią ludzi?

Belgijscy naukowcy podkreślają, że nie zastąpi on dotychczasowych pracowników recepcji. Ma być jedynie atrakcją promującą uniwersytet. Robot "Pepper", produkowany przez firmę SoftBank Robotics, wykorzystywany jest już w kilku belgijskich szpitalach, gdzie udziela informacji i jest swoistą rozrywką, szczególnie dla małych pacjentów.

Roboty w coraz większym stopniu zastępują człowieka. Jednak czym innym są zaprogramowane do wykonywania konkretnych czynności maszyny, wykorzystywane np. w fabrykach samochodów, a czym innym tzw. humanoidy. Roboty o wyglądzie ludzi coraz częściej zastępują ludzi tam, gdzie dotychczas kluczową kwestią była komunikacja z drugim człowiekiem, wykraczająca poza zaprogramowany słownik poleceń – podaje portal.

 

Niektóre państwa reagują na postępującą robotyzację, chcąc złagodzić jej skutki uderzające w obywateli. Przykładem może być Finlandia, która testuje dochód podstawowy.   2000 obywateli przez 2 lata będą dostawać 560 euro „pensji” od państwa bez spełniania żadnych warunków. Fińskie władze tłumaczą swój pomysł tym, że w wyniku rosnącej robotyzacji zwiększa się bezrobocie – czytamy w artykule.

 

Tymczasem w styczniu Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego zatwierdziła raport proponujący zestaw przepisów prawa cywilnego dotyczących robotyki. Chodzi m.in. o obowiązek rejestracji robotów, schemat ubezpieczeń czy wbudowany przycisk wyłączający maszynę, który miałby chronić ludzi przed jej nieodpowiednim działaniem. Zakłada się w nim, że roboty powinny podlegać rejestracji, posiadać wbudowany „wyłącznik” chroniący przed nieodpowiednim działaniem oraz zostać objęte schematem ubezpieczeń – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

 Tagi: Roboty,Prawo,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.