Polska gospodarka w strefie liderów PKB

Z danych Eurostatu wynika, że w czwartym kwartale 2016 r. PKB strefy euro i UE rósł dużo wolniej niż gospodarka Polski. Liderem w ujęciu kwartalnym okazała się Estonia, a w rocznym Rumunia – podaje Forsal.pl


W czwartym kwartale 2016 roku, w porównaniu do poprzedniego kwartału, PKB wyrównany sezonowo w strefie euro wzrósł o 0,4 proc., natomiast w całej UE o 0,5 proc. -  wynika z szacunków opublikowanych przez Eurostat.


W relacji rocznej, czyli w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, skorygowany sezonowo PKB wzrósł o 1,7 proc. w strefie euro i o 1,9 proc. w UE – podaje portal.

 

Wśród państw członkowskich UE w ostatnim kwartale ub.r. najszybciej rozwijała się gospodarka Estonii. Wstępne dane Eurostatu wskazują, że estońskie PKB wzrosło w relacji kwartalnej o 1,9 proc. Na drugim miejscu znalazła się Polska ze wzrostem produktu krajowego o 1,7 proc. – czytamy w informacji.

 

Do zażegnania kryzysu w Grecji droga jeszcze daleka –nformuje Forsal.pl. Hellada znalazła się na na końcu zestawienia z ujemnym wynikiem. Jej gospodarka stopniała o 1,2 proc. Pewne oznaki recesji widać też w Finlandii, której PKB był na tym samym poziomie co w 3 kwartale 2016 r.

 

Także w zestawieniu rocznym Polska plasowała się wśród najszybciej rozwijających się gospodarek Wspólnoty. W ciągu czterech kwartałów, czyli od 4 kwartału 2015 r., w największym stopniu wzrósł PKB Rumunii (4,8 proc.). Kolejne były: Słowenia (3,6 proc.), Chorwacja (3,5 proc.), Bułgaria (3,4 proc.) i na piątym miejscu Polska (3,1 proc.).


Wydatki na spożycie gospodarstw domowych miały pozytywny wkład do wzrostu PKB zarówno w strefie euro, jak i w całej Unii. W czwartym kwartale 2016 roku, wydatki na spożycie gospodarstw domowych wzrosły o 0,4 proc. w strefie euro i o 0,5 proc. w UE.


Nakłady inwestycyjne zwiększyły się o 0,6 proc. w strefie euro i o 0,4 proc. w UE (28 państw). Eksport wzrósł o 1,5 proc. w strefie euro i o 1,9 proc. w UE, import wzrósł o 2,0 proc. w strefie euro i o 1,6 proc. w UE – podsumowuje Forsal.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Forsal.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
57%
43%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.