Kolejna zmiana, która uderzy w obywatela

Zapowiadane przez rząd zmiany w prawie farmaceutycznym osłabią duże sieci. W siłę urosną za to dostawcy i producenci. To z kolei przełoży się na wyższe ceny leków – stwierdza Money.pl

 

Zgodnie z nowymi przepisami firma nie otrzyma zezwolenia na uruchomienie apteki, jeśli w gminie przypada więcej niż 3 tys. osób na już działające punkty tego typu. Kolejne apteki muszą też być otwierane w odległości co najmniej kilometra od istniejących – powołuje się portal na Rzeczpospolitą.

 

Prócz tego apteki będą mogły otwierać jedynie spółki jednoosobowe albo cywilne, należące do farmaceutów. Jeden właściciel będzie mógł posiadać nie więcej niż cztery apteki. O efektach tych zmian pisano we wcześniejszych artykułach.

- Ten kształt ustawy stworzy model kastowy na rynku, który będzie bardzo drogi. Ceny po prostu muszą pójść w górę - mówił na łamach WP money Marcin Piskorski ze Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.


Zadziała tu prosta zasada biznesu, która mówi o tym, że firma, która nie będzie mogła się dalej rozwijać, zacznie ograniczać działalność. Przypomina, że na przykład zmiana lokalizacji przystanku czy przychodni wymusza od razu zamykanie placówek i otwieranie ich w innym miejscu.

- Nowe rozwiązania są korzystne dla hurtowników i producentów, przede wszystkich wielkich, międzynarodowych koncernów. Będzie im łatwiej dyktować ceny rozdrobnionym odbiorcom. Duża polska sieć jest dla nich trudnym przeciwnikiem - wyjaśniał Marcin Piskorski.

foto2017-04-11b_800

Apteki w naszym kraju w 96 proc. są własnością polskiego kapitału. Mamy tylko pięć sieci zagranicznych, do których należy zaledwie 4 proc. rynku. Argumenty o konieczności repolonizacji przez ograniczenie działania sieci są kompletnie chybione – stwierdzono w artykule.


Dobrawa Biadul z Konfederacji Pracodawców Lewiatan zwraca uwagę na jeszcze inny aspekt nowych regulacji, który dla pacjentów może oznaczać duży kłopot. - W dużych miejscowościach, gdzie dynamicznie rozbudowują się nowe osiedla, może się okazać, że przez to prawo apteka nie będzie mogła tam powstać. Jest to szczególnie niekorzystne dla rodziców małych dzieci, którzy będą musieli szukać pomocy dużo dalej od swoich domów – czytamy w konkluzji. (jmk)


Źródło i czytaj wiecej:Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.