Polacy idą w biznes

12,7 tys. spółek i blisko 72 tys. indywidualnych działalności gospodarczych założono w I kwartale 2017 r.– informuje Pb.pl.

 

Zapał do zakładania biznesów w Polsce nie ustaje – czytamy w Pb.pl. Mimo że w tamtym roku zanotowano absolutny rekord wszystkich nowych firm - łącznie 337 tys., to w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) zarejestrowano 12,7 tys. spółek, a w centralnej ewidencji 71,9 tys. jednoosobowych działalności. Co prawda nowych spółek pojawiło się w KRS o 300 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (13 tys.), ale statystykę podreperowała większa o 1 tys. liczba założonych indywidualnych działalności gospodarczych.

 

Tradycyjnie najwięcej spółek powstało w woj. mazowieckim - 34 proc. Na drugim miejscu jest wielkopolskie - 10 proc., a na trzecim małopolskie - 9,3 proc. Śladowe liczby spółek pojawiły się w woj.: świętokrzyskim, podlaskim, opolskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim - nieco ponad 1 proc. ogółu - podaje Pb.pl.

 

Jak czytamy w informacji, zdecydowana większość to spółki kapitałowe — 10,6 tys. o łącznym kapitale 727 mln zł. W tym roku średni kapitał przypadający na jedną spółkę wyniósł 68,7 tys. zł i był wyraźnie wyższy niż w 2016 r. — 55 tys. zł. Spółki zakładane są przede wszystkim na potrzeby hurtowego i detalicznego handlu — 20 proc., działalności profesjonalnej — 15 proc. i budownictwa — 14 proc.


Portal przywołuje wypowiedź Witolda Michałka, eksperta Business Centre Club, utrzymująca się hossa w zakładaniu nowych firm jest efektem optymizmu w gospodarce. — Widać ducha przedsiębiorczości. Rejestracja spółek na tak wysokim poziomie po ubiegłorocznym rekordzie robi wrażenie. Przedsiębiorcy widzą możliwości rozwijania biznesu i dlatego je zakładają. Dodatkową motywacją jest też zapewne obniżenie podatku CIT z 19 do 15 proc. dla mniejszych spółek. Nie zapominajmy jednak, że sporo spółek upada, a wiele jest likwidowanych. To nie jest tak, że w Polsce są idealne warunki dla biznesu. Rząd powinien stworzyć system realnych zachęt, aby pozytywny trend utrzymać — powiedział ekspert.


Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG), wieszczy lekką zadyszkę. — Jeżeli trend z pierwszego kwartału będzie się utrzymywał, to na koniec roku powstanie 50 888 spółek. Oznaczać to będzie spadek liczby rejestracji w KRS o 0,48 proc. w stosunku do rekordowego 2016 r. i zahamowanie 10-letniego trendu wzrostowego — twierdzi Jarosław Nowrotem – czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Pb.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.