Wynajem w Polsce opłacalny

Polska jest w grupie państw, w których wynajmowanie mieszkania przynosi najwyższy średni zysk, wynika z raportu "Property Index. Overview of European Residential Markets", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte – podaje Forsal.pl.

 

"Zysk netto (stosunek rocznego przychodu z najmu pomniejszonego o koszty eksploatacji do łącznego kosztu zakupu i adaptacji mieszkania) w Warszawie w 2016 roku wyniósł średnio 6%, w Krakowie 6,6%, Łodzi 7,2% oraz Wrocławiu 7,4%" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi. 

Na najwyższy zysk  w wysokości 8,9% mogą liczyć właściciele mieszkań pod wynajem w duńskim mieście Odense oraz w Budapeszcie (7,9%). Na najniższy zysk mogą liczyć wynajmujący mieszkania w centralnych dzielnicach Londynu (2%), wskazano także. 

"Inwestycje w nieruchomości na przełomie ostatnich dziesięcioleci generowały stały i stabilny zysk. Z drugiej strony, nie należy zapominać, że najważniejszym czynnikiem decydującym o powodzeniu inwestycji jest jej lokalizacja" - powiedział Maciej Krasoń, partner w Dziale Audit & Assurance Deloitte , lider Zespołu Nieruchomości i Budownictwa w Polsce i Europie Centralnej, cytowany w komunikacie. 

 

Największy udział mieszkań pod wynajem w stosunku do ogółu lokali mieszkalnych mają Niemcy (54,3%), czytamy w informacji, natomiast w Polsce wskaźnik ten wynosi 15,3%. Najmniej wynajmowanych mieszkań jest w Słowenii i na Węgrzech, w których ich udział do ogółu mieszkań wynosi odpowiednio 2,4 i 3,9%, wynika z raportu.  

Wśród najdroższych metropolii w analizowanych krajach, tuż za centralnym Londynem (16,5 tys. euro za m2) i centralnymi dzielnicami Paryża (12,4 tys. euro) znalazł się Tel Awiw z ceną 8,2 tys. euro za m2. Najtańsze mieszkania można znaleźć w dwóch węgierskich miastach: Debreczynie (883 euro za m2) i Győr (947 euro za m2). Spośród stolic w regionie najtaniej jest w Budapeszcie (ok. 1,5 tys. euro za m2), w Warszawie (nieco ponad 1,7 tys. euro za m2) oraz Wilnie (prawie 1,8 tys. euro za m2). W Pradze koszt ten to 2,4 tys. euro za m2. Raport pokazuje również poziom cen dla trzech innych polskich miast: Krakowa i Wrocławia (w obu 1,4 tys. euro za m2) oraz Łodzi (1,1 tys. euro za m2). 

 

Eksperci Deloitte wskazują, że ceny mieszkań w Warszawie są na poziomie 143% średniej ceny mieszkań w Polsce. W Europie największe różnice w tym obszarze są widoczne w centralnych dzielnicach Londynu, w których ceny mieszkań to 357% średniej ceny w Wielkiej Brytanii. W przypadku Paryża i Francji wskaźnik ten wynosi 305% - podaje portal. 

 

Średnia cena metra kwadratowego w Polsce wynosiła w ubiegłym roku 1 212 euro, czyli o 9,7% więcej niż rok wcześniej. Taniej jest na Węgrzech i Portugalii. Najdrożej jest za to we Francji, Izraelu, Irlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio prawie cztery razy więcej. Oprócz Polski najwyższe wzrosty rok do roku odnotowano w Słowenii (o 26,5%), Danii (o 10,8%) oraz na Węgrzech (o 9,7%). Z kolei największe spadki cen odnotowano w Wielkiej Brytanii (o 9%). 

"Poprzedni rok był dobry dla sektora nieruchomości. W 2016 roku w Polsce ponownie zanotowano rekordową sprzedaż nowych mieszkań. W sześciu największych aglomeracjach w tym czasie sprzedano 61,6 tys. mieszkań, podczas gdy rok wcze" ma na celu zmianę struktury posiadania mieszkań w Polsce, jakkolwiek podtrzyma koniunkturę w sektorze budowlanym" - skomentowała Marta Kamionowska, dyrektor w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte. 

 

Średnie zasoby mieszkaniowe dla krajów Unii Europejskiej w 2016 r. wyniosły 486,6 mieszkania na tysiąc mieszkańców. Największe posiada Portugalia (574,6 mieszkania). Spośród wszystkich analizowanych krajów najmniej mieszkań na 1000 mieszkańców jest w Izraelu (295). Na drugim miejscu po Izraelu ponownie znalazła się Polska, gdzie wskaźnik ten wynosi 372 mieszkań na 1 000 mieszkańców. W całej Unii Europejskiej mieszkańcy mają do dyspozycji 245,6 mln mieszkań, z czego 2,5 mln przypada na Polskę. Dla porównania kilkukrotnie mniejsze Czechy dysponują 4,9 mln mieszkań, podano. 

"Średnia liczba nowo oddanych mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców wynosi podobnie jak w 2015 roku 2,8 (średnia dla krajów UE). Średnia dla analizowanych w raporcie państw jest nieco wyższa i wynosi 3. Miejscem, gdzie do użytku oddano w 2016 roku najwięcej mieszkań jest Francja (6,8 mieszkań oddanych do użytku w przeliczeniu na 1000 mieszkańców). Z kolei najgorsze wyniki w tej kategorii odnotowano w Portugalii (0,6 mieszkań na 1000 mieszkańców). Polska z wynikiem 4,3 jest powyżej średniej unijnej, a to oznacza, że w ubiegłym roku na rynku znalazło się 163,4 tys. nowych mieszkań" - czytamy dalej w materiale. 


Średnia liczba mieszkań w budowie przypadających na 1 000 mieszkańców dla wszystkich analizowanych krajów wynosi 3,7. Polska jest powyżej średniej z wynikiem 4,5 (rok wcześniej 4,4). Największą liczbę odnotowano w Austrii (7,6 budowanych mieszkań na 1000 mieszkańców), a najniższy wskaźnik zanotowała Portugalia (1,1) – podaje Forsal.pl. 

 

W raporcie Deloitte przedstawiono sytuację na rynku nieruchomości największych miast w osiemnastu krajach Unii Europejskiej oraz Izraelu – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Forsal.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.