Spółdzielnie i lokatorzy przejmą grunty

Nabycie wskutek przemilczenia. Taki mechanizm zmiany statusu właścicielskiego gruntu przewiduje projekt ustawy reprywatyzacyjnej  - informuje Rp.pl.

 

Sprawa dotyczy gmin lub spółdzielni mieszkaniowych, które zarządzają tysiącami budynków stojących na działkach o nieuregulowanym statusie prawnym. Dzięki temu lokatorzy będą w stanie wykupić swoje mieszkania na własność – wyjaśnia portal.

Jak czytamy w informacji, w projekcie przewidziano, iż spadkobiercy działek będą mieli tylko rok na zgłoszenie roszczenia od momentu ogłoszenia wezwania przez sąd.

 

Jak wyjaśnia w tekscie dr hab. Kamil Zaradkiewicz, dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, w przepisach pojawi się postępowanie wywoławcze, a spółdzielnie mieszkaniowe i gminy będą mogły składać wnioski do sądu o nabycie wskutek przemilczenia.

 

Po złożeniu takiego wniosku sąd opublikuje w mediach ogłoszenia wzywające dawnych właścicieli działek do zgłoszenia się w celu ustalenia statusu własnościowego gruntu. Jeśli nie będzie żadnego odzewu w ciągu roku, działka przejdzie na własność wnioskodawcy – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.