Dobry czas dla Czechów

Spośród wszystkich krajów Europy Środkowej gospodarka Republiki Czeskiej, podobnie jak gospodarka Polski, rozwija się w ostatnim czasie w imponującym tempie 3,6-4 proc. w skali rocznej – podaje Forsal.pl.

 

Tempo to jest więc ponad dwukrotnie wyższe od średniego tempa wzrostu całej strefy euro (1,7 proc.) i całej Unii Europejskiej. Szybciej rozwijały się w tym roku tylko Rumunia (8,6 proc.) i Łotwa (6,2 proc.) - informuje portal.

 

Według danych czeskiego ministerstwa finansów, w bieżącym roku poziom PKB na jednego mieszkańca Czech równał się już 85 proc. wartości tego wskaźnika w ujęciu średniej siły nabywczej dla całej strefy euro liczącej 19 państw członkowskich Unii Europejskiej. Wskaźnik ten był wyższy o 4 proc. niż PKB per capita w Słowenii i Portugalii (krajów należących do strefy euro) i ok. 10 proc. wyższy niż w Słowacji, która także należy do tej strefy oraz wyraźnie wyższy niż w Polsce i na Węgrzech. 


PKB pe capita wg parytetu siły nabywczej w Czechach w porównaniu do strefy euro, Źródło: Ministerstwo Finansów Republiki Czeskiej. Dane dla 2017-2018 to prognozy

PKB pe capita wg parytetu siły nabywczej w Czechach w porównaniu do strefy euro, Źródło: Ministerstwo Finansów Republiki Czeskiej. Dane dla 2017-2018 to prognozyźródło: Forsal.pl

 

 

 

Prognozy na następny rok przewidują dalszy wzrost PKB per capita w ujęciu siły nabywczej w Czechach do 86 proc. średniego poziomu całej strefy euro. Należy zaznaczyć, że siła nabywcza jest miernikiem rozporządzalnego dochodu per capita po odjęciu podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, ale z uwzględnieniem wszystkich świadczeń otrzymywanych od państwa – czytamy w informacji.

 

W bieżącym roku umiarkowany wzrost PKB per capita zarówno w ujęciu absolutnym, jak i w porównaniu do średniego poziomu tego wskaźnika dla wszystkich krajów strefy euro, zanotowały takie kraje jak Węgry, Grecja i Estonia. Natomiast Słowacja zwiększyła w br. o 2 proc. PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca do poziomu 74 proc. tego wskaźnika dla wszystkich 19 krajów strefy euro – podaje Forsal.pl.

 

Istotnym wskaźnikiem dla porównania poziomu życia mieszkańców poszczególnych krajów członkowskich UE jest także średni poziom cen towarów konsumpcyjnych i usług. W Republice Czech poziom cen tych towarów i usług równał się, według szacunków tamtejszego ministerstwa finansów, 63 proc. średniego poziomu cen we wszystkich krajach strefy euro. W przyszłym roku wskaźnik ten ma wynieść 68 proc. Sporo zależeć będzie od stopy inflacji i wahań kursu wymiennego korony czeskiego w stosunku do euro. Przewiduje się, że zmiany tego kursu nie będą większe niż w bieżącym roku, a stopa inflacji nie przekroczy poziomu 2 proc. w skali rocznej. Według niektórych prognoz tempo wzrostu PKB w Czechach utrzyma się w przyszłym roku na poziomie ok. 4 proc. – czytamy w prognozie.

 

W Polsce dobra koniunktura ma się utrzymać do końca 2019 roku ze średnim tempem wzrostu PKB na poziomie 3,5-4,1 proc. w skali rocznej. W dalszym jednak ciągu siła nabywcza przeciętnego mieszkańca naszego kraju równa się tylko 48 proc. siły nabywczej mieszkańców Europy ( w br. wynosiła w ujęciu absolutnym 28 591 złotych czyli 6 710 euro). Polska zajmuje obecnie pod tym względem, podobnie jak w 2016 roku, 29. miejsce wśród 42 krajów europejskich. Przed nami jeszcze dosyć długa droga do zrównania się pod względem siły nabywczej z mieszkańcami bardziej rozwiniętych gospodarczo krajów UE. Natomiast nasi południowi sąsiedzi mają o wiele krótszy dystans do pokonania, najkrótszy spośród wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej – czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Forsal.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
59%
41%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.