Perspektywa zmian w Kodeksie pracy

Rząd pracuje nad nowym prawem pracy. Zmiany mają być rewolucyjne zarówno dla firm, jak i pracowników. Mają one zredukować liczbę umów śmieciowych, których w Polsce nadal jest milion – informuje Rp.pl.

 

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma w marcu pokazać projekty dwóch nowych Kodeksów pracy - dla firm i dla związków zawodowych. Prawdziwa rewolucja czeka firmy zatrudniające do 10 osób - pisze Rp.pl


Wobec małych firm zniknie obowiązek uzasadniania zwolnienia pracownika. Dziś konieczność szczegółowego opisywania przyczyn zwolnienia i walki z byłymi pracownikami w sądach są dla małych firm dużym problemem. Po zmianie ma być im lżej, ale poniosą też tego koszty. Będą musieli bowiem zapłacić zwolnionym odprawę - tym wyższą, im dłuższy był staż pracy danego pracownika. 


Odprawy nie będzie trzeba płacić, jeśli pracodawcy będą rozstawać się z pracownikami tak jak dzisiaj - z uzasadnieniem wypowiedzenia. Wtedy jednak sprawą będzie mógł zająć się sąd – czytamy w informacji.


W prawie mają się też pojawić dwie nowe formy umów o pracę - dorywczą i sezonową. Będą dotyczyć wszystkich firm, nie tylko tych zatrudniających do 10 osób. Dzięki nim firmy mają ograniczyć zatrudnianie na umowy zlecenia. Okres wypowiedzenia w przypadku tych dwóch nowych umów ma wynosić kilka dni. W ramach umowy o pracę dorywczą czy sezonową będzie można w ciągu roku przepracować tylko kilka miesięcy.


Ma być też mniej biurokracji przy udzielaniu urlopów, planowaniu czasu pracy i prowadzeniu akt osobowych pracowników - pisze Rp.pl


W znowelizowanym Kodeksie pracy mają zmienić się również zasady dotyczące urlopów – informuje Rp.pl. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
58%
42%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.