Kwota wolna od zajęć komorniczych w górę

Wyższe kwoty wolne od zajęć komorniczych w 2018 roku to efekt podniesionego poziomu najniższego wynagrodzenia oraz stawek minimalnej renty i emerytury po rewaloryzacji – informuje Bankier.pl.

 

Jak co roku w lutym odpowiadamy na pytania czytelników o to, ile środków może zająć komornik osobom zalegającym ze spłatą zobowiązań, a dysponującym środkami z tytułu wynagrodzenia, renty czy emerytury, a także otrzymującym wpływy na rachunek bankowy.

 

2018 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce zostało podniesione z 2000 do 2100 zł brutto. Oznacza to, że kwota wolna od zajęcia komorniczego, odpowiadająca stawce minimalnego wynagrodzenia, wynosi w tym roku 2100 zł brutto (w 2017 roku wynosiła 2000 zł brutto, w 2016 roku 1850 zł brutto).


Osobom otrzymującym pensję w najniższym możliwym wymiarze komornik nie zabierze żadnych środków posiadanych z tego tytułu. Wystarczy jednak choćby niewielkie przekroczenie pułapu minimalnego wynagrodzenia, a nadwyżka trafi do komornika. Komornika obowiązuje jednak górny limit zajęcia komorniczego na poziomie 50 proc. otrzymywanego wynagrodzenia – w przypadku zatrudnienia na pełny etat. W przypadku niepełnego etatu – zajęcie komornicze będzie dotyczyło proporcjonalnie mniejszej części pensji. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ściągane są alimenty – wtedy komornik ma prawo dokonać zajęcia 60 proc. wynagrodzenia  - czytamy w informacji.

 

W przypadku osób otrzymujących dochody na podstawie umowy cywilnoprawnej (o dzieło, zlecenia), limitów brak, wobec czego zajęciu komorniczemu podlega pełna kwota dochodów. Od tej zasady może istnieć wyjątek, ale tylko wówczas, gdy wynagrodzenie otrzymywane np. z tytułu zleceń ma charakter regularny i stanowi podstawowe źródło utrzymania dłużnika. Wtedy obowiązują dłużnika takie same limity, jak w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę – podaje Bankier.pl.

 

Komornik ma prawo zająć 25 proc. środków pochodzących z emerytury lub renty, jednak kwota wolna od zajęcia w przypadku emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 75 proc. minimalnych świadczeń tego typu. W praktyce oznacza to, że od 1 marca 2018 roku komornik pozostawi na koncie emeryta lub rencisty trzy czwarte z 1029,80 zł, czyli 772,35 zł. – wyjaśnia portal.

 

W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, której minimalna stawka od 1 marca 2018 roku wynosi 772,35 zł, komornik pozostawi na koncie kwotę gwarantowaną w wysokości 579,27 zł.- czytamy dalej.

 

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od jesieni 2016 roku, w każdym miesiącu, w którym obowiązuje zajęcie komornicze, komornik musi pozostawić na rachunku bankowym kwotę równą 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. W 2018 roku kwota wolna od zajęcia z konta bankowego wynosi zatem 1575 zł (75 proc. z 2100 zł).

 

Limit dotyczy wszystkich rachunków oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych i rachunków terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów– wyjaśniono w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
45%
55%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.