Część placówek bankowych otwarta w niedziele

Od marca obowiązują przepisy, które ograniczają handel w niedziele. Nie wszystkie branże będą podlegać pod ten zakaz. Swoje placówki w galeriach handlowych zamierza otworzyć w najbliższą niedzielę kilka banków – ustaliła redakcja Bankier.pl.

 

Zdaniem bankowców, banki nie podlegają pod przepisy nowej ustawy, bo nie zajmują się handlem – czytamy w informacji.

 

Z początkiem marca weszły w życie zapisy Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni). Zgodnie z nimi już w najbliższą niedzielę część sklepów pozostanie zamknięta. Ustawa przewiduje jednak ponad 30 wyjątków dla punktów, których zakaz nie obejmie. Będą mogły być czynne na przykład kawiarnie, lodziarnie, siłownie czy kluby fitness. Część tego typu obiektów znajduje się w galeriach handlowych. Dlatego też nie wszystkie centra planują zamknąć swoje drzwi na dwie niedziele w miesiącu.

 

„Banków zakaz nie dotyczy”

Ustawa definiuje handel w następujący sposób: „Proces sprzedaży polegający na wymianie towaru lub wyrobu na środki pieniężne”. Zdaniem prawników, zakaz ten nie obejmuje banków, które nie prowadzą handlu w dosłownym znaczeniu tego słowa – czytamy w wyjaśnieniu.

 

- Według posiadanej przez bank opinii prawnej, w niedziele jego oddziały w galeriach handlowych będą mogły być nadal otwarte, gdyż zgodnie z definicją handel to proces sprzedaży polegający na wymianie towaru lub wyrobu na środki pieniężne, a bank nie oferuje towarów ani wyrobów – mówi Julian Krzyżanowski, rzecznik prasowy Alior Banku. - Niemniej spodziewamy się, że zakaz handlu w niedziele praktycznie całkowicie ograniczy ruch klientów w galeriach – dodał.


Swoich placówek nie zamierzają też zamykać Getin Bank, Bank Millennium czy mBank. - Banki nie podlegają pod ustawę o zakazie handlu. Nasze oddziały będą otwarte tak jak galerie handlowe, w których się znajdują – mówił Artur Newecki z Getin Banku.


Dla placówek bankowych istotna będzie nadchodząca niedziela. Będą obserwowały ruch klienteli i na tej podstawie podejmą ostateczną decyzję – czytamy w dalszej części artykułu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.