Wartość złotówki spada

Środowy poranek przyniósł kontynuację tendencji z ostatnich dni. Dolar umacniał się względem euro, a złoty tracił względem wspólnotowej waluty. W efekcie polski złoty jest najsłabszy w tym roku – podaje Bankier.pl.

 

Dolar napędzany rosnącym napięciem na Bliskim Wschodzie i wzrostem rynkowych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych trzeci dzień z rzędu umacnia się względem euro. W środę rano kurs EUR/USD osunął się do 1,1830 i osiągnął najniższą wartość od grudnia – czytamy w informacji.

Przez ostatnie cztery tygodnie notowania pary euro-dolar obniżyły się o 4,6%, co - jak na najważniejszą parę walutową świata - jest przesunięciem więcej niż znaczącym. Silniejszy dolar obrazuje nie tylko wyższą awersję do ryzyka, ale też rosnący dysparytet stóp procentowych między Ameryką a Europą. Podczas gdy amerykańskie obligacje 2-letnie płacą już ponad 2,51%, to analogiczne papiery niemieckie „oferują” dość niepoważną rentowność rzędu -0,59% (tak: minus pięćdziesiąt dziewięć setnych procenta) – podkreślono w artykule.


Rosnący w siłę dolar uderza w waluty rynków wschodzących. Do rekordowo niskich poziomów spadły notowania argentyńskiego peso oraz tureckiej liry. W obu krajach mamy faktycznie do czynienia z kryzysem walutowym, co negatywnie rzutuje na sentyment do krajów rozwijających się.


Dobrze (a właściwie źle) – stwierdza autor informacji, widać to na rynku polskiego złotego. O 9:00 dolar kosztował już blisko 3,63 zł – czyli najwięcej od listopada. Za euro płacono 4,29 zł, co także jest najwyższym kursem w tym roku. Od połowy kwietnia dolar podrożał już o 28 groszy, zaś euro o 14 groszy. Cena koszyka walutowego złożonego po równo z euro i dolara zbliżyła się do 3,96 zł - a więc najwyższego poziomu od października – konstatuje Bankier.pl  (jmk)


Źródło i czytaj więcej: Bankier.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
56%
44%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.