Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian. Kredytobiorcy mogą się cieszyć, ich raty nie wzrosną – informuje Money.pl.

 

Główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5 proc. - zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej. Od tej stopy zależy pośrednio stawka WIBOR, który wpływa na oprocentowanie kredytów w bankach. Nic nie zmieniło się tez w przypadku stopy lombardowej (2,5 proc.), stopy depozytowej (0,5 proc.) i stopy redyskonta weksli (1,75 proc.) – podaje portal.


Takiej decyzji spodziewali się zresztą analitycy rynku. Inflacja co prawda poszła w górę w kwietniu i niewykluczone, że w najbliższych kilku miesiącach nawet przyśpieszy więc, ale wszystko mieści się w wartościach docelowych NBP – stwierdzono w informacji.

 

O godz. 16:00 odbędzie się konferencja prasowa RPP, na której prawdopodobnie dowiemy się, że stopy będą utrzymane jeszcze przez długi czas. Adam Glapiński podawał niedawno nawet, że nie widzi powodów do podnoszenia stóp do końca 2020 r. – czytamy dalej.


"Zgodnie z dostępnymi prognozami, w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego. W efekcie Rada ocenia, obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - podano po poprzednim spotkaniu rady.


Ostatnia zmiana polityki pieniężnej miała miejsce w marcu 2015 r. RPP ogłosiła wtedy zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej – przypomina Money.pl.


Stopa lombardowa (2,5 proc.) to koszt, po jakim banki komercyjne mogą zaciągnąć kredyt w banku centralnym, stopa depozytowa (0,5 proc.) to oprocentowanie jednodniowych depozytów banków komercyjnych w banku centralnym, a stopa redyskonta weksli (1,5 proc.) to stopa skupu przez NBP weksli o określonym standardzie – wyjaśnia w podsumowaniu portal.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.