PARP wyliczył średnie krajowe wynagrodzenie

Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w 2017 roku wynosiło 4513 złotych, czyli około 3200 zł na rękę. Zgoła inne dane przedstawiła ostatnio Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Według badań przeciętne miesięczne wynagrodzenie netto w Polsce w 2017 roku wyniosło 2758 zł. – podaje Bankier.pl

 

GUS na początku roku przekazał informację, że tzw. średnia krajowa w 2017 roku wyniosła ok. 3200 zł netto. Dane te nie uwzględniają jednak wynagrodzeń osób samozatrudnionych, pracujących w oparciu o umowy cywilnoprawne czy przedsiębiorstw, które zatrudniają mniej niż 9 osób. PARP postanowił jednak przyjrzeć się danym z uwzględnieniem nieujmowanych przez GUS źródeł dochodów. Wynik? Wynagrodzenie niższe o ok. 442 zł netto – podano w wyliczeniach.

 

Przeciętne wynagrodzenie a płeć i wykształcenie

Jak podaje PARP w „Bilansie Kapitału Ludzkiego”, ogółem przeciętne wynagrodzenie wyniosło w 2017 roku 2758 zł netto. Płace są różne ze względu na płeć, wiek i poziom wykształcenia.

foto2018-06-27a_645_01 

(PARP)

Z danych podanych przez PARP (patrz: tabela) wynika, że wynagrodzenie w Polsce jest silnie uzależnione zarówno od wykształcenia, jak i od płci pracownika. Najlepiej zarabiającą grupą w Polsce są mężczyźni w wieku 36-54 , posiadający wykształcenie wyższe. Ich zarobki netto wynoszą średnio 5036 zł. Dla płci przeciwnej przesuwają się granice wieku – kobiety otrzymują najwięcej, mając 55-70 lat i posiadając wyższe wykształcenie – ich średnia stawka wynosi wówczas 3711 zł netto, czyli o 1325 zł mniej niż najwyższe wynagrodzenie mężczyzn.

– Różnice płacowe miedzy kobietami a mężczyznami są uwarunkowane wieloma czynnikami, wśród których wymienić można liczbę godzin pracy, wykonywany zawód, formę zatrudnienia czy sektor gospodarki. Na plan pierwszy wysuwa się jednak sytuacja rodzinna, która w odmienny sposób oddziałuje na sytuację kobiet i mężczyzn na rynku pracy – podają autorzy raportu.


Własna działalność – wyższe zarobki

Poziom przeciętnych miesięcznych zarobków netto zależy od formy zatrudnienia - wynika z raportu przygotowanego przez PARP. Na najwyższe płace mogą liczyć osoby prowadzące działalność gospodarczą poza obszarem rolnictwa. Średnia płaca wynosi w ich przypadku 4696 zł, znacznie niższe dochody cechują osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę – średnio 2678 zł i na umowie cywilnoprawnej – 2085 zł.

foto2018-06-27b_645 

(PARP)

Zarobki kobiet, jak czytamy w raporcie, stanowią 82 proc. zarobków mężczyzn w przypadku własnej działalności gospodarczej, 78 proc. w przypadku umów o pracę oraz 68 proc. w przypadku umów cywilnoprawnych – czytamy w informacji.


Średnie zadowolenie z zarobków

W ramach Bilansu Kapitału Ludzkiego zbadano również zadowolenie z otrzymywanych zarobków. Średnia dla wszystkich badanych wyniosła 3,39, co oznacza, że jesteśmy ni zadowoleni, ni nie zadowoleni z wynagrodzeń. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wyższe zadowolenie z zarobków deklarują na początku kariery zawodowej (w wieku od 18 do 35 lat). W przypadku obu płci przeciętne zadowolenie obniża się wraz z wiekiem.

foto2018-06-27e_645 

(PARP)

Mężczyźni należą do osób, które pozytywnie wypowiadają się na temat swojego wynagrodzenie, szczególnie jeśli są na początku swojej kariery zawodowy po ukończonym wykształceniu wyższym. Wówczas poziom zadowolenia oscylował w okolicy 3,87, czyli zbliżał się do oceny: raczej zadowolony. Znacznie bardziej pesymistycznie opowiadały się na temat swoich płac kobiety, które mają od 55-70 lat i posiadają wyższe wykształcenie. Ich poziom zadowolenia wyniósł średnio 2,94 – oceniono w tekście.


Oczekiwania zarobkowe

Niedawno Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badanie, podczas którego zapytało Polaków m.in. o minimalną kwotę netto, która pozwoli na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Wyniosła ona 1467 zł netto, podczas gdy do prowadzenia życia na średnim poziomie  potrzeba było Polakom 2317 zł, a dostanie życie prowadzi się przy dochodach 3605 zł netto – podano w informacji.

foto2018-0627c_645 

(CBOS)

PARP zapytał natomiast Polaków, o minimalną płacę netto, przy której byliby gotowi podjąć w miarę odpowiadającą im pracę w wymiarze 40 godzin tygodniowo, a także o to, jaką płacę uznaliby za zadowalającą i bardzo zadowalającą.

foto2018-0627d_645 

(PARP)

Minimalne średnie wynagrodzenie dla Polaków według Bilansu Kapitału Ludzkiego wynosi 2720 zł netto, zarobki zadowalające to 3808 zł, a bardzo zadowalające to 6069 zł miesięcznie. Najniższe oczekiwania miały kobiety bezrobotne – dla nich podstawową stawką była 1923 zł oraz nieaktywne zawodowo – 2117 zł netto. Dla osób pracujących minimum oczekiwanego wynagrodzenia wynosi 2912 zł – podano w posumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Komentarze (1)
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
marta_kop
2018-06-30(11:54:34)
Jedyne co dziwi to stosunkowo wysokie zarobki osób bezrobotnych... Chyba ten argument nie będzie ich zachęcał to podjęcia pracy.

Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.