Transplantacja całkowicie sztucznego serca w Zabrzu

Lekarze z Zabrza wszczepili pacjentowi całkowicie sztuczne serce. To pierwsza taka operacja w Polsce. 66-letni pacjent czuje się dobrze i wkrótce wróci do domu – informuje Onet.pl.

 

66-letni pacjent dostał nowe życie w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Choremu mężczyźnie wszczepiono całkowicie sztuczne serce. Była to pierwsza taka operacja przeprowadzona w Polsce. Teraz, prawie miesiąc po operacji, lekarze z Zabrza mogą mówić o pełnym sukcesie. Za pośrednictwem Facebooka o sprawie, informuje dr Michał Zembala, syn prof. Mariana Zembali

– 4 lipca tego roku nasz zespół wykonał pierwszą w Polsce implantację sztucznego serca (total artificial heart or TAH) u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane. Pacjent czuje się dobrze i pod okiem naszych świetnych pielęgniarek i rehabilitantów wraca do sił – napisał dr Michał Zembala, koordynator kardiochirurgii na Oddział Kardiochirurgii i Transplantologii w zabrzańskiej lecznicy.


Mężczyzna będzie mógł wkrótce wrócić do domu, ale specjaliści podkreślają, że pacjent od sztucznego serca będzie całkowicie uzależniony. Nie będzie mógł rozstać się z urządzeniem, którego baterie trzeba ładować co dwie godziny – czytamy w informacji.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Onet.pl

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.