Weto ws. nowelizacji Kodeksu wyborczego dot. Ordynacji do PE

Prezydent RP poinformował na konferencji prasowej o zawetowaniu nowelizacji Kodeksu wyborczego dot. zmian w ordynacji do Parlamentu Europejskiego – podaje Onet.pl.

 

- Te zmiany oznaczałyby, że szanse na uzyskanie poważnej reprezentacji w PE miałyby tylko dwa ugrupowania - powiedział prezydent.

 

Prezydent uznał, że proponowane zmiany przyczyniłyby się do zmniejszenia frekwencji w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego

 

Zapowiedział również, że podpisze nowelizację, jeśli przygotowana zostanie ordynacja "upraszczająca zasady"

 

Już wcześniej wyrażał duże wątpliwości w związku z przygotowywanymi zmianami w przepisach. Dotyczyły one m.in. zakłócenia zasady reprezentatywności

 

Według informacji Onetu kierownictwo formacji rządzącej zostało uprzedzone przez współpracowników prezydenta o zawetowaniu zmian

 

Portal przypomina. Pod koniec lipca Senat przyjął bez poprawek nowelizację Kodeksu wyborczego dotyczącego ordynacji do PE. Według niej, każdy okręg ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu. Przed zmianą przepisów w wyborach do PE najpierw ustalano ugrupowania, które w skali kraju, w jednym ogólnokrajowym okręgu wyborczym, osiągnęły próg wyborczy 5 proc. Następnie pomiędzy tymi ugrupowaniami rozdzielano wszystkie polskie mandatu do PE, czyli ponad 50. Następnie mandaty, które danemu ugrupowaniu przypadły w wyniku rozdziału mandatów w skali kraju, dzielono między 13 list okręgowych tego ugrupowania.


Nowelizacja stanowi natomiast, że każdy z 13 okręgów wyborczych ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu. Czyli - jak zaznaczono w opinii Biura Legislacyjnego Senatu do nowelizacji - "w miejsce jednego ponad 50-mandatowego okręgu wyborczego (skutkującego wysoką proporcjonalnością i niskim efektywnym progiem wyborczym) wprowadza się 13 okręgów wyborczych liczących średnio 3,9 mandatu (co skutkuje wysoką dysproporcjonalnością wyborów i bardzo wysokim efektywnym progiem wyborczym)".


Wcześniej, gdy podział mandatów do PE odbywał się w skali kraju, 13 okręgów w eurowyborach służyło de facto do prezentacji okręgowych list kandydatów i później do wewnętrznego podziału mandatów zdobytych przez dane ugrupowanie – podsumowuje portal Onet.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Onet.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.