Utrudnienia w bankach – spóźnione przelewy

Klientów większości banków w końcówce grudnia czeka sporo utrudnień. Nie dość, że przelewy będą dochodziły z opóźnieniem, a odziały pracują w skróconych godzinach, to kilka instytucji zapowiedziało przerwy techniczne.

 

Portal sprawdził, jak w Wigilię, święta i Nowy Rok pracują banki i przygotował zestawienie zapowiedzianych przerw technicznych – podaje Bankier.pl.

 

BOŚ Bank, Envelo Bank, Getin Bank, Idea Bank,Inteligo, mBank, Nest Bank, Orange Finanse, Bank Pekao, PKO Bank Polski, Plus Bank, Bank Pocztowy, Raiffeisen Polbank, Santander Bank Polska, T-Mobile Usługi Bankowe.

 

Już na tydzień przed Wigilią Krajowa Izba Rozrachunkowa wydała komunikat, w którym uświadamia, że w okresie świąteczno-noworocznym system rozliczeń międzybankowych Elixir nie będzie działał przez 3 dni. Oznacza to, że 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia środki przesyłane między kontami bankowymi nie będą rozliczane, stanie się to dopiero w kolejnych dniach roboczych.


W dniach 24 i 31 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia i w Sylwestra, odbędą się dwie sesje rozliczeniowe w Elixirze. Klienci banków powinni mieć na uwadze, że przelewy zlecone w Wigilię i Sylwestra po godzinie 13:30 zostaną zaksięgowane dopiero w ramach pierwszej porannej sesji w dniu roboczym następującym po tych dniach, czyli odpowiednio 27 grudnia i 2 stycznia. Zbyt długie zwlekanie z przelewem spowoduje, że zdefiniowani przez nas odbiorcy nie otrzymają środków tak szybko, jak zwykle.

 

Ratunkiem dla osób, które muszą w krótkim czasie przesłać pieniądze mogą być przelewy natychmiastowe, dzięki którym środki są księgowane na kontach w sekundach, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku.


Należy również pamiętać, że inaczej niż w przypadku zwykłych przelewów internetowych, natychmiastowe mogą częściej wiązać się z limitami kwotowymi dla pojedynczych transakcji i opłatami. Warunkiem, by odbiorca otrzymał środki w tym przyspieszonym trybie jest, by i jego bank korzystał z obsługującego przelewy natychmiastowe systemu Express Elixir – informuje Bankier.pl.

 

Bez przeszkód w okresie świąteczno-noworocznym będzie natomiast działał system Euro Elixir, odpowiadający za rozliczanie transakcji w euro. Operacje będą rozliczane w ciągu standardowych sześciu sesji – czytamy w informacji.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.