Będzie lustracja wsteczna

Dane zebrane m.in. od banków posłużą fiskusowi do wymiany z jego zagranicznymi odpowiednikami. Ma to sprzyjać uszczelnieniu systemów podatkowych - informuje "Puls Biznesu"

 

Banki, firmy ubezpieczeniowe, biura maklerskie i reszta instytucji finansowych mają wstecznie zlustrować klientów i zaraportować fiskusowi. Uważają, że to niepotrzebny koszt i strata wizerunkowa.

 

Według dziennika Ministerstwo Finansów przygotowuje się do wielkiej operacji. "Zamierza uzyskać od klientów instytucji finansowych deklaracje, w jakim kraju rozliczają i płacą podatki (tzw. rezydencja podatkowa).

 

Zaangażuje to 35 działających w Polsce banków komercyjnych, 553 banki spółdzielcze, 64 towarzystwa funduszy inwestycyjnych, 60 firm ubezpieczeniowych, 56 domów maklerskich i 49 SKOK" – czytamy dalej.

 

Akcja ma ruszyć do 30 czerwca. Jak pisze "PB", według przedstawicieli sektora finansowego oświadczenia będą musiały złożyć miliony osób.

 

"Oświadczenia o rezydencji podatkowej od klientów zakładających rachunki po 31 marca 2017 r. instytucje finansowe pobierały na bieżąco. Pisma z żądaniem złożenia oświadczeń za okres wcześniejszy dostaną wszyscy klienci, także obywatele polscy płacący podatki nad Wisłą" – podano w informacji.

 

Szef KAS będzie mógł dzielić się zebranymi informacjami z fiskusami innych krajów UE i spoza niej. Międzynarodowa wymiana takich informacji ma służyć - jak cytuje "PB" - "uszczelnianiu systemów podatkowych i walce z oszustwami podatkowymi".

 

Resort finansów w oświadczeniu cytowanym przez dziennik pisze: "Projektowana ustawa stanowi odzwierciedlenie standardu unijnego".  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Pb.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.