Kłopoty polskiego grafenu

Polski grafen - supermateriał, który miał zrewolucjonizować światowy przemysł może nie odnieść takiego sukcesu, jaki mu zapowiadano. Powołana do komercjalizacji projektu spółka Nano Carbon zamiast inwestować, wycofuje się - informuje  portal Rp.pl.

 

Atutami mającymi pomóc spółce w wypromowaniu polskiego garfenu miały być m.in. unikalna technologia produkcji od polskich naukowców z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych oraz najwyższej klasy urządzenia. Ponadto w sprawę zaangażowane były spółki państwowe - Polska Grupa Zbrojeniowa i KGHM TFI.

 

Jednak do tej pory Nano Carbon wytwarza grafen w ilościach laboratoryjnych, ponieważ brak jej pieniędzy na produkcję na szeroką skalę. Okazuje się również, że na początku lutego nie zostało zrealizowane żadne zlecenie, a urządzenia wystawiono na sprzedaż. Przyszłość spółki jest niejasna, KGMH TFI zasłania się tajemnicą handlową, a PGZ ograniczyła się do krótkiego komunikatu - czytamy w informacji.

 

Do rządu zaczęli apelować naukowcy, prosząc o wsparcie. - Oczekuję projektów finansowych, konkretnych programów rozwoju grafenu, strategicznych decyzji popartych merytorycznymi, a nie politycznymi dyskusjami - mówił "Rzeczpospolitej" dr hab. Włodzimierz Strupiński, zwany ojcem polskiego grafenu. W technologie grafenowe zaczęły już mocno inwestować Chiny, ale również Japonia, Korea Południowa czy USA – informuje Rp.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

 


Tagi: Grafen,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.