Finansowe wsparcie dla krakowskich sześcioraczków

Rodzice sześcioraczków, które w poniedziałek urodziły się w Krakowie, mogą liczyć na spore wsparcie finansowe ze strony państwa. Według szacunków portalu WP.pl chodzi nawet o 48 tys. zł rocznie.

 

W poniedziałek w Krakowie przyszły na świat pierwsze w Polsce sześcioraczki: cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Jak podkreślił kierownik oddziału Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie prof. Ryszard Lauterbach, najmniejsze z nich waży 890 g, największe 1300 g - czytamy w informacji. 

 

W domu na rodzeństwo czeka 2,5-letni chłopiec. Mama sześcioraczków ma 29 lat - czytamy dalej.

 

Hojne wsparcie dla sześcioraczków od 1 lipca w związku z 500 plus na pierwsze dziecko

 

Jak podał WP.pl, rodzice sześcioraczków mogą liczyć na hojne wsparcie z tytułu świadczeń socjalnych. Według szacunków portalu chodzi o nawet 48 tys. zł rocznie.

 

Skąd taka suma? – pyta i jednocześnie wyjaśnia portal - Rodzinie będą przysługiwać pieniądze z rządowego programu 500 plus - na sześcioraczki miesięczne świadczenie będzie wynosić 3 tys. zł.

 

Rocznie da to ponad 36 tys. zł. Od lipca tego roku 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci - do tego czasu świadczenie otrzymywano na drugie i każde kolejne dziecko - wyliczył portal Wp.pl.

 

Ponadto rodzina będzie mogła liczyć na sporą ulgę prorodzinną przy rozliczaniu podatku. Obecnie wynosi 1112,04 zł za pierwsze i drugie, 2000,04 zł za trzecie oraz 2700 zł za czwarte, piąte i szóste dziecko. W sumie mama i tata sześcioraczków zaoszczędzi z tego tytułu ponad 12,3 tys. zł. To tylko szacunki, bo ostateczna kwota ulgi zależy od wysokości składek odprowadzanych na ubezpieczenie zdrowotne i zdrowotne - przypomina portal.

 

WP.pl zaznaczyło, że w tym roku rodzina sześcioraczków otrzyma mniejsze wsparcie, niż jest spodziewane w 2020. Z tytułu 500 plus maksymalnie 24 tys. zł, a ulgi prorodzinnej - około 8 tys. zł.

 

Jednorazowo mogą otrzymać również becikowe - 1000 złotych dla każdego dziecka. Warunek? Spełnienie kryterium dochodowego 1922 zł netto na osobę w rodzinie. Portal przypomina również o innych ulgach i zniżkach, jak Karta Dużej Rodziny - podano dalej. 

 

Nawet tak duże wsparcie ze strony państwa może nie wystarczyć na wychowanie sześciorga dzieci. Portal powołał się na szacunki Centrum im. Adama Smitha, według którego koszt wychowania jednego dziecka do pełnoletniości to wydatek pomiędzy 170 a 200 tys. zł. W przypadku szóstki dzieci te koszty rosną do ponad miliona złotych,

 

Jak jednak wynika z szacunków Centrum im. Adama Smitha, koszt wychowania dziecka do pełnoletniości waha się między 170 a 200 tys. zł. Przy szóstce dzieci jest to więc nieco ponad milion złotych - poidano w tekście.

 

Tymczasem - zsumowanie podstawowych zasiłków obecnie dostępnych dla rodziny daje około 860 tys. zł. – podaje portal Wp.pl  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: / Money.pl / Wp.pl / Radiozet.pl /

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.