Uposażenia jakie dostaną nowi europosłowie

Polacy wybrali deputowanych do Parlamentu Europejskiego. Gra dosłownie toczyła się o wysoką stawkę, ponieważ deputowani do PE mogą liczyć na sowite wynagrodzenie – podaje portal Radiozet.pl. 

 

PKW podała oficjalne wyniki. -  Partia rządząca zdobyła przeważające poparcie (45,38 proc.) przed drugą Koalicją Europejską (38,47 proc.). Na mandaty w PE może jeszcze liczyć Wiosna (6,06 proc.). Poniżej progu znalazła się Konfederacja (4,55 proc.), Kukiz 15 (3,69 proc.) i Lewica Razem (1,24 proc.) – napisał portal. 

 

Ile zarabiają europosłowie?

Według statutu mandatu posła do PE z 2009 roku, miesięczne wynagrodzenie deputowanego wynosi 8611,31 euro przed opodatkowaniem (dane na lipiec 2017 roku) – podaje Radiozet.pl.

 

Po potrąceniu unijnego podatku i składki ubezpieczeniowej, europosłowie otrzymują 6710,67 euro (w przeliczeniu ponad 29 tys. złotych). Dla porównania - posłowie zawodowi mogą liczyć na około 10 tys. zł pensji. W niektórych państwach członkowskich wynagrodzenie to podlega również podatkowi krajowemu.

 

Co ciekawe - podstawowe wynagrodzenie posła ustalono na 38,5 proc. podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednocześnie europosłowie nie decydują – i nie mogą decydować  o swoich wynagrodzeniach – napisano w informacji.

 

Ponadto europosłom przysługują diety. Ta ogólna w ubiegłym roku wynosiła 4416 euro (ponad 19 tys. zł) miesięcznie. Ponadto na podstawie rachunków deputowani otrzymują zwrot rzeczywistych kosztów biletów na podróż do miejsca w którym odbywają się posiedzenia PE, komisji oraz spotkań frakcji politycznych. 

 

W dniu posiedzeń PE w Brukseli lub Strasburgu Parlament wypłaca posłom zryczałtowaną kwotę 313 euro (ponad 1300 złotych) na pokrycie kosztów zakwaterowania oraz wyżywienia.

 

W przypadku działalności poza krajem, posłom przysługuje zwrot kosztów podróży i zakwaterowania oraz zwrot wydatków powiązanych w wysokości maksymalnie 4264 euro rocznie (ponad 18,4 tys. zł) - napisano dalej.

 

Do tego wszystkiego europosłom przysługują pieniądze na zatrudnianie asystentów i prowadzenie lokalnych biur w krajach ojczystych. Maksymalna miesięczna kwota na pokrycie tych wszystkich kosztów wynosiła 24 526 euro (ponad 106 tys. zł) dla każdego posła – podano dalej.

 

Jest kilka wyjątków od zasad określonych w statucie europosła: deputowani, którzy zasiadali w Parlamencie Europejskim przed wyborami w 2009 roku, mogą zdecydować, że przez cały okres pełnienia mandatu w Parlamencie Europejskim zachowają wcześniejszy krajowy system wynagrodzeń (zgodnie z którym otrzymywali takie samo wynagrodzenie jak posłowie krajowi), a także odpraw przejściowych i emerytur.

 

Po ukończeniu 63. roku życia posłom przysługuje świadczenie emerytalne. Wynosi ono 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, lecz w sumie nie więcej niż 70 proc. wynagrodzenia. Koszt tych świadczeń emerytalnych pokrywany jest z budżetu Unii Europejskiej – czytamy w podsumowaniu.   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Radiozet.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.