Skarbówka niechętna interpretacji podatkowej

Skarbówka mnoży powody, by nie wyjaśniać przedsiębiorcom skomplikowanych przepisów – informuje portal Rp.pl.

 

Podatnicy skarżą się, że skarbówka odmawia im wydania interpretacji. Potwierdzają to eksperci. – To niestety coraz powszechniejsza praktyka – powiedział portalowi Krzysztof Koniewski, partner w TLA Smoczyński Koniewski.

 

Urzędnicy znajdują nowe wymówki, często pokrętne i nieuzasadnione. Uderza to w przedsiębiorców, którzy pytają o problemy związane z ich bieżącą działalnością, np. o ulgę na działalność badawczo-rozwojową czy odliczenie VAT. Przykłady opisał portal Rp.pl.  

 

Takie wyjaśnienia nie przekonują ekspertów. – Widoczne jest dążenie do zmniejszenia liczby interpretacji oraz pozbawianie podatników ochrony, która z nich płynie. Dla biznesu to bardzo szkodliwa sytuacja – mówił portalowi Andrzej Nikończyk, partner w KNDP i przewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

 

Mec. Jarosław Ziobrowski, partner w Kancelarii Kurpisz Ziobrowski, wyjaśniał, że liczba odmów wydania interpretacji wzrosła po wprowadzeniu w 2016 r. klauzuli obejścia prawa. Jednak na początku kwestionowane były działania, których celem były duże oszczędności. – Niepokojące jest, że teraz skarbówka odmawia wyjaśnień nawet w zwykłych sprawach, które nie mają nic wspólnego z optymalizacją – podkreśla.


Nic nie wskazuje, by sytuacja miała się poprawić. Od 2021 r. opłata za interpretację w niektórych sprawach ma wzrosnąć z 40 zł do 2 tys. zł – podsumowuje Rp.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.