Konsekwencje naruszenia procedury planistycznej

Jaka jest zależność miedzy treścią studium uwarunkowań a miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego? Jakie są konsekwencje naruszenia procedury planistycznej, czyli w jakich sytuacjach ustalenia planu miejscowego zostaną unieważnione?

 

W myśl art. 28 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym istotne naruszenie trybu i zasad sporządzania studium lub planu miejscowego, a także naruszenie właściwości organów w tym zakresie, sprawiają, że uchwała rady gminy w całości lub części podlega unieważnianiu. Idąc dalej, za art. 20 ust. 1 wspomnianej powyżej ustawy, plan miejscowy uchwala rada gminy, po stwierdzeniu, że nie narusza on ustaleń stadium, a w myśl art. 15 wójt, burmistrz albo prezydent miasta sporządza projekt planu miejscowego, zawierający część tekstową i graficzną, zgodnie z zapisami studium oraz z przepisami odrębnymi, odnoszącymi się do obszaru objętego planem.


Wszystkie przywołane powyżej przesłanki prawne odnoszą się do studium, które jest kluczowe przy uchwalaniu każdego planu miejscowego. To właśnie brak zgodności z jego treścią daje podstawy do zaskarżenia uchwalonego przez gminę aktu planistycznego – informuje Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl. Co więcej, jak wynika z zacytowanych powyżej norm prawnych, stadium musi poprzedzać plan. Oznacza to, że nie może być ono uchwalone przykładowo równocześnie z planem (co potwierdza m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, sygnatura akt: II OSK 626/14). Co do zasady ustalenia studium nie mogą zostać dopasowane do będącego dopiero na etapie projektu planu. We wspominanej tu sprawie gmina najpierw uchwaliła projekt, po czym okazało się ze kłóci się on z treścią studium, przystąpiła więc również do wprowadzania zmian w tym drugim dokumencie. Takie działania są rażącym naruszeniem procedury planistycznej.

 

Saveinvest Sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.