Kiedy nasz obiekt tymczasowy może doczekać się rozbiórki?

Kiedy tymczasowy obiekt budowlany uznany zostanie za samowolę budowlaną i w konsekwencji doczeka się nakazu rozbiórki?

 

W myśl art. 3 pkt 5 prawa budowlanego tymczasowy obiekt budowlany to obiekt przeznaczony jedynie do czasowego użytkowania. Oznacza to, że może być wykorzystywany w okresie krótszym od jego trwałości technicznej oraz przewidziany jest do przeniesienia w inne miejsce lub też do rozbiórki (nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy innego obiektu określonego w zgłoszeniu). Termin ten stosowany jest również w prawodawstwie w odniesieniu do obiektów budowlanych niepołączony trwale z gruntem, takich jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przykrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe – przypomina Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl.


Jak pokazuje przykład domków typu holenderskiego o tym, czy obiekt podlega przepisom prawa budowlanego, czy nie, decyduje bardzo wiele czynników. W przywołanej tu sprawie (sygnatura akt: II OSK 408/15) główną argumentacją był fakt, że obiekty te zostały ustawione na działce i w praktyce wykorzystywane były jako obiekt o przeznaczeniu stricte budowlanym – czyli służyły swoim właścicielom do celów rekreacyjno-budowlanych. Sam fakt ich mobilnego charakteru (wynikającego z posiadania haków i kół) nie przesądzał, zdaniem sądu, o sposobie ich faktycznego użytkowania. Zgodnie z ustaleniami nadzoru budowlanego, który decyduje o zastosowaniu przesłanek prawa budowlanego i jego konsekwencji do konkretnych obiektów, pewne obiekty wymagać będą uzyskania pozwolenia na budowę lub też zgłoszenia zamiaru budowlanego, jeśli przesądza o tym ich indywidualny charakter oraz szczególny sposób ich użytkowania przez właścicieli.

 

Kolejnym faktem przesadzającym o konieczności rozbiórki obiektu tymczasowego będzie treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli z jego ustaleń bezpośrednio wynika zakaz stawiania obiektów tymczasowych w obrębie danej nieruchomości, to inwestor nie otrzymałby żadnej decyzji administracyjnej wyrażającej zgodę na jego lokalizację – właściwy organ odmówiłby wydania pozwolenia na budowę, a starosta (prezydent miasta) wniósłby sprzeciw wobec złożonego wniosku zgłoszeniowego. W konsekwencji, w świetle obowiązujących przepisów, nie można zatem doprowadzić takiego obiektu do stanu zgodnego z prawem. W takiej sytuacji, jedyną możliwą do podjęcia przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego decyzją, jest wydanie nakazu rozbiórki nielegalnie ustawionego tymczasowego obiektu budowlanego.

 

 

Saveinvest Sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.