Jaki podatek od wynajmu nieruchomości poza działalnością gospodarczą?

Jak opodatkować dochody z wynajmu nieruchomości, jeśli nie wchodzą one w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej?

 

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą planuje wynajmować nieruchomość. W jaki sposób powinien opodatkować przychód z tego tytułu?

 

W sytuacji, gdy najem nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, podatnik może rozliczyć się z fiskusem na dwa sposoby. Może rozliczyć się na zasadach ogólnych, czyli zastosować opodatkowanie według sali 18 lub 32 proc. PIT w zależności od wysokości osiąganego z tego tytułu dochodu. Drugi sposób to zastosowanie 8,5 proc. stawki ryczałtu od przychodu. Stawki te możliwe są do zastosowania jedynie wtedy, gdy najem nie wchodzi w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej – przypomina Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl.

 

Stanowisko takie znajdziemy również w interpretacjach skarbowych – m.in. Izby Skarbowej w Warszawie (IPPB1/4511-1235/15-4/MT n). Zgodnie z jej treścią podmiot prowadzący działalność gospodarczą może uiścić niższy podatek od dochodów z najmu nieruchomości, tylko jeśli umowa najmu zawarta zostanie poza działalnością gospodarczą.

 

O wyborze danej formy rozliczenia należy poinformować urząd skarbowy w terminie do 20 stycznia. Jeśli w poprzednim roku podatnik rozliczał się w ten sam sposób, nie ma obowiązku dostarczania kolejnego oświadczenia. Jeśli najem rozpocznie się w trakcie roku – zawiadomienie o wyborze stawki zryczałtowanej powinno zostać złożone do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskany został pierwszy przychód z tego tytułu, lub też do końca roku – w sytuacji, gdy pierwszy przychód osiągnięty został w grudniu.

 

 

Saveinvest Sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
42%
58%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.