Pierwsza pomoc – obowiązek każdego pracodawcy

W teorii wszyscy znamy podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Jednak specjaliści są zgodni – kiedy dochodzi do wypadku, tylko nieliczni podejmują działanie. Zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego (art. 162 § 1) każdy ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy, jeśli nie zagraża to jego życiu i zdrowiu. Dodatkowo, Kodeks Pracy reguluje także obowiązki pracodawców w tym zakresie.

 

Od teorii do praktyki

 

W teorii Polacy deklarują, że mają podstawową wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. Zapytani o zasady są w stanie odpowiedzieć, jakie czynności po kolei należy wykonać. Jednak eksperci są zgodni, że jeśli już dojdzie do wypadku, prawie nikt nie udziela pomocy. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? – Ludzie się po prostu boją, że poprzez swoje działania zrobią krzywdę poszkodowanemu. Wolą uniknąć odpowiedzialności i dlatego ich działania ograniczają się do wezwania służ specjalistycznych. – mówi Łukasz Wawrzyniak, Główny specjalista ds. BHP W&W Consulting. Dlatego niezwykle ważne jest prowadzenie działań edukacyjnych, które z jednej strony nauczą jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy, ale przede wszystkim zbudują świadomość społeczną i przekonanie, że lepiej udzielić jakiejkolwiek pomocy, nawet nieumiejętnej, niż przejść obok poszkodowanej osoby obojętnie.

 

Pierwsza pomoc także obowiązkiem pracodawcy

 

Kodeks Pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) także precyzyjnie określa zadania pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy. Zgodnie z art. 209 § 1 pkt 2a pracodawca ma obowiązek wyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy na terenie zakładu pracy oraz zapewnić łączność ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w szczególności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Co ważne liczba pracowników wyznaczona do tego zadania powinna być uzależniona od rodzaju i poziomu występujących zagrożeń w przedsiębiorstwie. – Przepisy jasno określają obowiązki pracodawców w zakresie pierwszej pomocy na terenie firmy. Jednak niezwykle istotne jest zadbanie o to, aby zarówno pracodawcy jak i pracownicy znali zasady jej udzielania. A w przypadku wystąpienia zagrożenia, potrafili jej udzielić – mówi Łukasz Wawrzyniak, Główny specjalista ds. BHP W&W Consulting. Szczególnie w firmach, w których pracownicy są narażeni na czynniki zagrażające bezpieczeństwu niezwykle istotne jest przestrzeganie zasad BHP i stosowanie się do regulaminu pracy. W sytuacji, w której dojdzie do wypadku znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy znacząco zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie.

 

Gdzie się uczyć?

 

Chcąc zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy warto skorzystać z porad ekspertów i osób posiadających wieloletnie doświadczenie w tym temacie. Źródłem wiedzy mogą być np. filmy instruktażowe zamieszczane w Internecie. Ważne jednak, aby korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł. – W idealnym świecie, każdy z nas powinien przejść szczegółowe szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jednak wiemy, że z różnych względów jest to niemożliwe. Dlatego w lipcu uruchomiliśmy specjalny kanał na You Tube, na którym regularnie będziemy zamieszczać filmy instruktażowe. Pokazujemy w nich, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy i na co zwrócić uwagę. Jako firma zajmująca się szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa i BHP, chcemy dzielić się swoją wiedzą i tym samym podnosić świadomość związaną z tym tematem – dodaje Łukasz Wawrzyniak.

 

- Na podstawie naszych obserwacji prowadzonych w trakcie przeprowadzania warsztatów z zakresu udzielania pierwszej pomocy, podczas których pozorujemy urazy u poszkodowanych, doszliśmy do wniosku, iż jedynie cykliczne odświeżanie wiedzy w postaci zarówno praktycznych treningów warsztatowych jak i wiedzy teoretycznej niesie pozytywne zmiany wśród pracowników. Owocuje to nie tylko chęcią niesienia pomocy innym ale także posiadaniem odpowiedniego zasobu umiejętności i wiedzy zarówno tej teoretycznej jak i praktycznej. – mówi Łukasz Wawrzyniak.

 

Pamiętajmy, że udzielenie pomocy w pierwszych minutach po wypadku jest bardzo ważne. To właśnie one decydują o tym czy poszkodowany przeżyje. Pamiętajmy, że na podjęcie pierwszych działań mamy od 5 do 7 minut. Po tym czasie, na skutek niedotlenienia, dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń w organizmie. Nie bójmy się nieść pomocy innym, doskonalmy swój warsztat podczas ćwiczeń i zgłębiania wiedzy teoretycznej.

 

Więcej informacji na temat zasad udzielania pierwszej pomocy znajduje się na kanale You Tube
W&W Consulting: https://www.youtube.com/watch?v=DbqFFz0TrkI&t=20s

 

 

 

 

 

 

 

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
43%
57%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.