Piotr Czerwiński - Zespół ojca

Piotr Czerwiński przygląda się współczesnemu, zaangażowanemu ojcostwu. Kiedy dwoje dorosłych ludzi urządza sobie piekło na zgliszczach dawnego uczucia, bardzo często ofiarą rozgrywki jest dziecko. Czy walka o nie jest zawsze sprawą przegraną dla mężczyzny?  

 

zespol-ojca-b-iext48008713_503Pozornie poukładane życie 40-letniego Konrada, mieszkającego w Dublinie Polaka, rozpada się, gdy kobieta bez której do niedawna nie wyobrażał sobie życia chce odejść i pozbawić go opieki nad synem. Dla oddanego i troskliwego ojca to prawdziwy cios – Filutek, mały filozof zafascynowany koleją i dublińskimi tramwajami, jest jego oczkiem w głowie, doskonale się rozumieją i uwielbiają spędzać ze sobą czas. W skomplikowanej układance uczuć macierzyńskich i tacierzyńskich to Konrad wydaje się być bardziej odpowiedzialnym rodzicem, niż jego francuska partnerka.

Z tej rzadkiej w polskiej literaturze perspektywy, w której klasyczny model nieobecnego ojca zostaje zastąpiony modelem ojca świadomego i zaangażowanego, autor przygląda się rodzinnemu dramatowi. I mówi rzecz oczywistą, a zarazem niezbyt utrwalona w społecznej świadomości - że i dla mężczyzny utrata kontaktu z dzieckiem może być utratą całego świata. Czerwiński tworzy portret ojca, który podejmuje rozpaczliwą próbę upomnienia się o swoje prawa. To opowieść o przywiązaniu, determinacji i poświęceniu, o budowaniu relacji ojca z synem wbrew trudnej rzeczywistości.   

W powieści słychać obecną już w poprzednich powieściach autora nutę emigracyjnego bluesa – Czerwiński sam mieszka w Irlandii, jego autorska wrażliwość doskonale porusza się w rejestrach subtelnych emocji, a pióro czułe jest na gorzkie absurdy rzeczywistości, w której żyją całe masy Polaków, którzy ułożyli sobie życie mimo iż odbiega ono od wizji, jaką mieli przed oczyma, gdy opuścili kraj w poszukiwaniu czegoś lepszego.     

Piotr Czerwiński - dziennikarz, publicysta, prozaik. Przepracował 13 lat w mediach. Debiutował jako pisarz powieścią „Pokalanie” w roku 2005. Wkrótce potem opuścił Polskę. Mieszka w Dublinie. Na emigracji powstałyjego kolejne książki: napisane eksperymentalnym polsko-angielskim żargonem „Przebiegum życiae”, parodia antyutopii „Międzynaród” oraz satyra na globalizację świata „Pigułka wolności”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.