Wielkanocna Zbiórka Żywności - po raz ostatni według starych zasad

Trwa Wielkanocna Zbiórka Żywności organizowana przez 28 Banków Żywności. Akcja potrwa do niedzieli i odbędzie się na terenie 2,5 tysiąca sklepów spożywczych. 33 tysiące wolontariuszy będzie zachęcać do dzielenia się żywnością z potrzebującymi. Lista sklepów, w których można wziąć udział w akcji znajduje się na stronie www.bankizywnosci.pl. Jest to ostatnia zbiórka Banków Żywności z wystawionym przez urzędy państwowe pozwoleniami.

 

Dla kogo i jak zorganizowana jest akcja?W Polsce ponad 2,5 miliona osób, na wszystkie swoje wydatki ma do dyspozycji mniej niż 519 zł miesięcznie. Jeszcze więcej mimo stałego zatrudnienia, nie jest w stanie zapewnić sobie jedzenia na co dzień. Podstawowa pomoc żywnościowa pozwala na godne życie i ułatwia potrzebującym powrót do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Każdy Bank Żywności dostarcza ją do organizacji, które zajmują się stałym wsparciem potrzebujących, nawet w bardzo małych miejscowościach. Produkty zebrane podczas zbiórki trafią do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych
i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności.

- Dzięki ofiarności uczestników Wielkanocnej Zbiórki Żywności, Banki Żywności w zeszłym roku dostarczyły pomoc żywnościową do niemal 90 tysięcy osób najuboższych. Banki Żywności są gotowe przyjąć i przekazać znacznie więcej produktów spożywczych. Każdy, kto przekaże produkty podczas akcji, może być pewien, że trafią one do osób potrzebujących z tego samego regionu. – podkreśla Marek Borowski Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.    

Przez cały weekend 33 tysiące wolontariuszy Banków Żywności w wybranych sklepach będzie dyżurowało przy specjalnie oznakowanych koszach. Będą informować o akcji, odbierać żywność, a następnie sortować ją, ważyć
i przygotowywać do dostarczenia potrzebującym. Każdy klient będzie mógł przekazać wolontariuszom produkty spożywcze, którymi chce podzielić się z osobami najuboższymi. Produkty rekomendowane to: olej, konserwy mięsne i warzywne, słodycze.

 – Lubię tę akcję, bo każdy  sam decyduje, czym chce podzielić się z ubogimi. Niektórzy kupują cale zgrzewki pyszności, inni przekazują np. tylko jedną butelkę oleju i to też jest piękny i bardzo potrzebny gest.  My - wolontariusze dbamy o to, by wszystko zostało dokładnie zważone, posortowane i spakowane. Wzruszam się gdy na własne oczy widzę  w magazynie Banku Żywności,  jak wiele wspaniałych produktów przekazują ludzie. – mówi Michalina wolontariuszka Banku Żywności w Krakowie.   

 

jak-dzialaja-bz-01_1346

 
Dobroczynność w ręce obywateli  Banki Żywności od blisko 20 lat organizują zbiórki. Wielkanocna Zbiórka Żywnosci będzie ostatnią organizowaną ze zgodą urzędów odpowiedzialnych za wydawanie pozwoleń na zbiórki publiczne -  Dziś Prezydent RP podpisze nową ustawę o zbiórkach publicznych. Kolejne zbiórki Banków Żywności będą już wymagały tylko umieszczenia informacji na portalu zbiorki.gov.pl. To ogromna zmiana. Wiele lat staraliśmy się o to. Mam nadzieje, że nowa ustawa i zmiany będą służyły budowaniu zaufania do organizacji i zwiększą zaangażowanie Polaków w zbiórki publiczne - mówi Marek Borowski.14 marca Sejm uchwalił nową ustawę o zbiórkach publicznych. Ideą nowej ustawy jest myśl, że społeczeństwo a nie państwo jest najlepszym kontrolerem. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie prowadzić specjalny portal pod adresem zbiorki.gov.pl. Organizacje, które będą chciały zorganizować zbiórkę, nie będą musiały występować do Ministerstwa  o pozwolenie. Wystarczy zgłosić chęć przeprowadzenia zbiórki na portalu MAiC. Jeśli urzędnicy w ciągu 3 dni nie zgłoszą zastrzeżeń, to automatycznie zbiórkę będzie można prowadzić. Podobnie rozwiązana jest kwestia sprawozdań ze zbiórek. W równie łatwy sposób będzie można sprawdzić sposób spożytkowania darów zebranych podczas zbiórki. Sprawozdania będą zamieszczane na ww. portalu. Ułatwi to dostęp obywatelom  do informacji o zbiórkach. Szybciej, łatwiej i bardziej przejrzyście będzie można sprawdzić czy zbiórka została zgłoszona oraz  znaleźć informacje o organizatorze. Dla organizacji pozarządowych jest to uproszczenie procedur dla obywateli zaś łatwiejszy dostęp do przejrzystych informacji na temat organizowanych akcji.


Źródło: Federacja Polskich Banków Żywności

 

logo_b_1107_01

 

 

 

 

 

Federacja Polskich Banków Żywności jest organizacją pożytku publicznego (KRS 0000063599), której misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i niedożywieniu w Polsce. Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 31 Banków Żywności działających na terenie całego kraju. Banki Żywności udzielają codziennej, bezpłatnej pomocy żywnościowej blisko 3 600 organizacjom i instytucjom społecznym, za pośrednictwem których trafia ona do 1 500 000 osób najbardziej potrzebujących. W 2013 roku Banki Żywności przekazały łącznie ponad 60 000 ton artykułów spożywczych.

Tagi: Polska,CSR
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.