Czy system krakowskich naukowców zrewolucjonizuje ruch drogowy w Polsce?

W Katedrze Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dobiegają końca, trwające od 5 lat, prace badawcze nad innowacyjnym projektem INSIGMA w zakresie poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach oraz jakości i ekonomiki podróżowania. System opiera się na automatycznym przetwarzaniu i analizie obrazów oraz rozpoznawaniu zagrożeń i utrudnień. Właśnie rozpoczynają się pierwsze testy systemu w realnych warunkach.

 

 

 

Inteligentne miasto


Zespół pod kierownictwem prof. Andrzeja Dziecha, podejmując się opracowania wysoce innowacyjnego projektu INSIGMA, podjął jednocześnie wyzwanie, aby w niedalekiej przyszłości, usprawnić ruch drogowy w Polsce za pomocą tzw. map dynamicznych. Zadaniem systemu będzie dostarczanie szczegółowych danych o natężeniu ruchu drogowego oraz identyfikacja źródeł tworzenia się korków lub innych utrudnień w czasie rzeczywistym. Dane pochodzące z czujników ruchu pozwolą na skuteczne sterowanie sygnalizacją świetlną w celu optymalizacji czasu przejazdu. W ten sposób możliwe będzie np. odpowiednie przełączanie zielonego światła na dłuższy okres w miejscach, gdzie następować będzie zwiększone natężenie ruchu. Ocena sytuacji będzie możliwa dzięki gromadzeniu informacji pochodzących z kamer inteligentnych z wbudowanymi sensorami oraz urządzeń mobilnych.

sm_layers_653_02

 

Do współpracy nad projektem AGH zaprosiła trzy polskie ośrodki akademickie, które funkcjonują w ramach konsorcjum naukowego. Utworzono je z Wojskowej Akademii Technicznej, Wojskowego Instytut Łączności oraz Wyższej Szkoły Technik Komputerowych i Telekomunikacji w Kielcach. Prace nad projektem INSIGMA odnoszą się nie tylko do aspektu badawczo-rozwojowego, ale także dydaktycznego. Członkowie projektu wzbogacili środowisko naukowe w wartościowe publikacje pojawiające się na łamach renomowanych światowych czasopism, takich jak Springer Multimedia Tools and Applications, czy IEEE Transactions on Image Proc.


Ten inteligentny system będzie dostępny w formie aplikacji na każdy smartfon, dzięki temu z innowacyjnego rozwiązania skorzystają wszyscy kierowcy. Dodatkowo będzie on informował o zdarzeniach losowych, takich jak: wypadek samochodowy czy przeszkoda na trasie oraz będzie proponował kierowcy najdogodniejszą alternatywną trasę.

 

W wyniku badań powstały algorytmy, które mogą zostać wykorzystane również w innych aspektach związanych z bezpieczeństwem. Dzięki specjalnemu zaprogramowaniu mogą być wykorzystane w monitoringu miejskim, np. do wykrywania niebezpiecznych przedmiotów czy ludzkich zachowań. – W projekcie INSIGMA zastosowany został inteligentny monitoring miejski, którego kamery automatycznie będą alarmowały o podejrzanych zachowaniach, gdy np. zarejestrują sekwencję obrazu człowieka wyciągającego pistolet czy nóż – mówi prof. A. Dziech. – To właśnie dzięki temu odpowiednie służby szybko zlokalizują niebezpieczeństwo. Dodatkowo inteligentne kamery mogą być wyposażone w mikrofony, które wychwycą charakterystyczne dźwięki, słowa czy sekwencje dźwiękowe, takie jak krzyk czy huk powstający podczas wypadku samochodowego bądź eksplozji.

 

Inteligentne sterowanie ruchem jest istotnym tematem szczególnie dla drogowców w Polsce, ale i dla tych wszystkich, którym nie jest oboję tna ochrona ekosystemu. Wdrożenie systemu INSIGMA będzie miało także pozytywny wpływ na środowisko naturalne dzięki ograniczeniu emisji spalin i oszczędności zużytego paliwa. Docelowo system pozwoli na poprawę płynności ruchu drogowego.

e-conf_568_01

 


Światowy lider innowacji

 


Naukowcy z Katedry Telekomunikacji krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej w ostatnim czasie zdobyli wiele prestiżowych nagród na arenie ogólnopolskiej i światowej. W ich ręce trafiły m.in. Złote Medale na Targach Innowacji w Paryżu i Brukseli oraz wyróżnienia francuskiego towarzystwa wynalazców. Teraz walczą o tytuł Innowacja Roku 2014.

 

Z kolei nagrodzony Srebrną Gwiazdą Policji podczas targów EUROPOLTECH 2013 oraz Złotym Medalem na Targach Innowacji w Brukseli system MITIS to drugi ciekawym projekt pochodzący z AGH. Pozwala on na ochronę obrazów cyfrowych przed próbą ich fałszowania. Szybko postępująca informatyzacja ułatwiła dostęp do nowych technologii, które pozwalają przestępcom dokonywać zmian w każdym obrazie cyfrowym. Jednak podejmowanie takich prób może zakończyć się fiaskiem właśnie poprzez zastosowanie MITIS, który wykryje nawet najmniejsze przypadki ingerencji w plik. System zidentyfikuje te zmiany i automatycznie zrekonstruuje oryginalny obraz.

 

Wśród nagradzanych projektów opracowywanych przez Katedrę Telekomunikacji AGH znalazł się również system INSTREET (Złoty Medal w Brukseli i Medal Francuskiego Stowarzyszenia Wynalazców). To nietypowe rozwiązanie, które dzięki użyciu najnowocześniejszych technologii, na podstawie automatycznej analizy, potrafi ustalić położenie nieruchomości i jej dokładny adres, na podstawie fotografii z małym fragmentem danego budynku.

 


Michał Gryt

 

 

Katedra Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie jest ważnym ośrodkiem kształcenia i badań naukowych w dziedzinie technik telekomunikacyjnych. Katedra zatrudnia na pełnych etatach ponad 60 osób, w tym 5 profesorów tytularnych. Z katedrą stale współpracuje blisko 25 doktorantów.

www.kt.agh.edu.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
55%
45%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.