Gospodarka to priorytet – VIII Europejski Kongres Gospodarczy

– Mamy ambicję budowania silnej polskiej gospodarki, która będzie tworzyła potencjał rozwoju naszej ojczyzny, ale będzie też liczącą się gospodarką na arenie międzynarodowej. To szansa, którą musimy wykorzystać. Nie brakuje nam odwagi i optymizmu – podkreśliła premier Beata Szydło w swoim wystąpieniu inaugurującym ósmą edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC) w Katowicach. Po raz kolejny, Katowice na trzy dni staną się stolicą ożywionej debaty ekspertów, przedsiębiorców, polityków, przedstawicieli świata biznesu i nauki.

 

Beata Szydło, premier RP, Mateusz Morawiecki, wicepremier RP, minister rozwoju, Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji i obecny gubernator Odessy, Istvan Mikola, sekretarz stanu ds. współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej, minister spraw zagranicznych Węgier oraz Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący PE i premier RP, honorowy przewodniczący Rady Patronackiej Kongresu – byli uczestnikami uroczystej inauguracji i pierwszej sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, którą zatytułowano „Geopolityka, bezpieczeństwo, gospodarka. Czy to globalny kryzys?”.

 

– Jesteśmy otwarci na współpracę. Chcemy budować markę Polski. To nasz ambitny i odważny cel. Życzę owocnych obrad – podsumowała wystąpienie inauguracyjne prezes Rady Ministrów, Beata Szydło.

 

Kongres otworzyli także przedstawiciele władz regionalnych: Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski i Marcin Krupa, prezydent Katowic.

 

Wypowiedzi uczestników uroczystej inauguracji VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego:

 

Beata Szydło, premier RP:

– Polska jako poważny gracz na rynku europejskim, członek UE, ma do rozegrania poważną partię gospodarczą. Dziś na Śląsku rozpoczynamy rozmowy o gospodarce w wymiarze europejskim. Dyskusje, które będziecie Państwo prowadzili tu, na Kongresie, powinny być inspiracją dla polityków. Gospodarka to priorytet mojego rządu. Chcemy, by na Śląsku rozwijał się nowoczesny przemysł, a także nowoczesne górnictwo. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą inwestować w Polsce, dawać zatrudnienie Polakom i płacić w Polsce podatki.

 

Mateusz Morawiecki, wicepremier RP, minister rozwoju:

– Musimy dobrze rozpoznawać wyzwania czasu dzisiejszego. Trzeba przekonywać wszystkich, że jesteśmy w stanie wcielić w życie ogromny, wielowątkowy projekt. Nowy model gospodarczy, skupiający w sobie nowoczesne widzenie państwa i gospodarki, a nie model oparty na liberalnych ogólnikach w rodzaju „kapitał nie ma narodowości” czy „państwo nie jest nikomu do niczego potrzebne”. Żyjemy w paradygmacie, którego jeszcze w historii nie testowano. Polski rząd stawia na mocną politykę gospodarczą, stabilną politykę finansową i fiskalną, z akcentem na rozwijające się społeczeństwo.

 

Istvan Mikola, sekretarz stanu ds. współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej, minister spraw zagranicznych Węgier:

– Staramy się wprowadzać praktyki gospodarcze OECD do węgierskiej gospodarki. Kluczowym elementem rozwoju w Europie jest handel i na nim chcemy oprzeć nasz wzrost. Dla rozwoju kontynentu europejskiego potrzebne są dalsze niwelacje barier handlu międzynarodowego. Właśnie takie obostrzenia są dla małych i średnich przedsiębiorstw największymi przeszkodami rozwoju.

 

Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji i obecny gubernator Odessy:

– Polacy są dla Ukraińców i Gruzinów wzorem sukcesu gospodarczego.

 

Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący PE i premier RP, honorowy przewodniczący Rady Patronackiej Kongresu:

– Albert Einstein mówił, że jeśli kierujemy się logiką, możemy dojść od punktu A do punktu B, ale jeśli będziemy kierować się wyobraźnią, możemy dojść wszędzie. Steve Jobs dodawał, że tylko ci, którzy są wystarczająco zwariowani i myślą, że mogą zmienić świat, naprawdę go zmieniają.

 

 

Główne nurty tematyczne Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016 w Katowicach to m.in.: energetyka, przemysł, digitalizacja gospodarki, globalna ekspansja i start-upy. W ciągu trzech dni podczas największej imprezy gospodarczej Europy Centralnej odbędzie się ponad 100 debat i wiele wydarzeń towarzyszących.

 

Tegorocznej edycji Kongresu towarzyszy dwudniowe spotkanie polskiej sceny start-upowej
z przedstawicielami dużego i dojrzałego biznesu – European Start-up Days, wydarzenie o oryginalnej i dynamicznej formule, które zgromadzi w Spodku dwa tysiące uczestników. W debatach, wystąpieniach i prezentacjach udział wezmą wizjonerzy, prekursorzy innowacyjnych rozwiązań i odnoszący sukcesy przedsiębiorcy różnych branż.

 

Podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego – poza debatami dedykowanymi poszczególnym gałęziom gospodarki i branżom przemysłu – zaplanowano także dyskusje poświęcone rozwojowi miast i regionów, problematyce społecznej, systemowi opieki zdrowotnej, rynkowi pracy, sektorowi handlowemu. Trzydniowy Kongres uzupełniać będą wydarzenia towarzyszące – gale konkursów, mniej formalne spotkania, prezentacje, specjalistyczne warsztaty i koncerty.

 

***

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem ponad 7 tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko 100 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy. (www.eecpoland.eu)

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.