Drukarki igłowe - budowa, rodzaje, zastosowania

Drukarki igłowe pojawiły się na rynku znacznie wcześniej niż modele atramentowe i laserowe. Choć wydawać by się mogło, że w porównaniu z nowoczesnymi urządzeniami są przeżytkiem, w niektórych sytuacjach są jednak niezastąpione.

 

7._sposoby_na_tanie_drukowanie_665Zasada działania drukarki igłowej jest bardzo podobna do funkcjonowania maszyny do pisania. Wydruk tworzony jest w procesie uderzeń igieł w taśmę barwiącą, które zostawiają część barwnika na papierze, tworząc tym samym obrazy lub litery.

Każda drukarka igłowa wyposażona jest w głowicę drukującą, która zawiera 9, 24 lub 48 igieł. Oczywiście im więcej igieł, tym większa precyzja wydruku, ponieważ łatwiejsze jest odwzorowanie konkretnego znaku lub obrazu. Igły wprawiane są w ruch dzięki specjalnym sprężynom. Powstały obraz złożony jest z siatki punkcików o regularnych odstępach w pionie i w poziomie. Siła uderzenia igieł jest na tyle duża, że istnieje możliwość wydruku na kilku arkuszach jednocześnie. Dzięki temu można stosować papier wielowarstwowy z kalką.

Istnieją dwa rodzaje drukarek igłowych – monochromatyczne i kolorowe. W przypadku urządzeń czarno-białych odcienie powstają w wyniku odpowiedniego zagęszczenia kropek na papierze. W kolorowych drukarkach igłowych wykorzystuje się taśmę, która składa się z kilku odcinków w kolorach podstawowych.  Przed wydrukowaniem punktu w danym kolorze taśma jest przesuwana w taki sposób, aby między głowicą a papierem znajdował się odcinek taśmy z barwnikiem odpowiedniego koloru. Kiedy wydrukowany obraz staje się blady, jest to sygnał do wymiany taśmy barwiącej na nową. Warto wybierać wysokiej jakości materiały eksploatacyjne, które są wydajne i niezawodne. Przykładem jest polska marka zamienników Asarto, która oferuje szeroki asortyment oraz 24-miesięczną gwarancję na taśmy.

W drukarkach igłowych stosuje się dwa rodzaje papieru - podstawowy w pojedynczych arkuszach oraz perforowany ze specjalnymi otworami wzdłuż obu brzegów, które służą do precyzyjnego przesuwania go podczas wydruku. Ponadto w niektórych drukarkach stosuje się papier w zwoju bez perforacji. Proces podawania papieru w arkuszach odbywa się ręcznie, chyba, że urządzenie wyposażone jest w automatyczny podajnik.

Największą zaletą drukarek igłowych są niskie koszty eksploatacji, atrakcyjna cena, możliwość jednoczesnego druku kilku kopii oraz druk na grubym papierze, nawet na tekturze. Doskonale odnajdują się w zastosowaniach przemysłowych, gdzie codziennie drukuje się duże ilości materiałów. Mimo wielu zalet, posiadają również wady m.in. są bardzo głośne oraz drukują z niewielką prędkością. Co więcej jakość wydruku zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia ale jeśli nie jest to priorytetem w wyborze, korzystanie z tego rodzaju drukarki z pewnością pozwoli wprowadzić znaczące oszczędności i obniżyć codzienne koszty eksploatacji.

 

 

 

 


Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
45%
55%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.