Jak prawidłowo dbać o drukarkę atramentową?

Lepiej zapobiegać niż leczyć – tę znaną od starożytności, przypisaną Hipokratesowi maksymę, możemy odnieść również do konserwacji drukarki. Dbanie o sprzęt jest z pewnością łatwiejszym i tańszym rozwiązaniem, niż usuwanie skutków nieprawidłowego użytkowania.

 

4._jak_dba_o_sprzt_biurowy_665Żeby zrozumieć jak ważna jest odpowiednia konserwacja drukarki atramentowej, warto najpierw przyjrzeć się w jaki sposób funkcjonuje. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że wszystkie tusze stosowane w drukarkach atramentowych, przy kontakcie z powietrzem bardzo szybko wysychają.  Podczas druku cienkie kanaliki w głowicy drukującej są nimi wypełnione. Jeśli dostanie się tam powietrze, tusz może wyschnąć i zatkać kanalik, w skutek czego następuje zjawisko zatkanych dysz. Co zatem zrobić, żeby do tego nie dopuścić?  

Po pierwsze należy pamiętać o wyłączaniu drukarki przyciskiem on/off, gdy kończymy pracę.  Dzięki temu głowica drukarki zostanie wprowadzona w osłonięte położenie, które zapobiega wysychaniu dysz.

Warto również wiedzieć, że każda drukarka powinna być regularnie używana, co najmniej raz na kilka dni. Jeśli drukujemy sporadycznie, z długimi przerwami, powinniśmy wybrać taki model, który sam się wyłącza i czyści sobie dysze (oczywiście pod warunkiem, ze jest podpięty do źródła zasilania).

Kolejną istotna informacją w aspekcie profilaktyki jest ulokowanie drukarki w odpowiednim dla niej miejscu. Przede wszystkim urządzenie powinno unikać dużego nasłonecznienia i wysokich temperatur. Ważne jest także aby drukarka znajdowała się na równej powierzchni. Nawet najmniejsze pochylenie może być przyczyną zacięcia papieru. Nie powinno się również kłaść drukarki na boku lub jej odwracać, co może doprowadzić do zalania urządzenia tuszem przez otwory – odpowietrzniki.

Eksploatowanie dobrej jakości tuszów również ma wpływ na żywotność urządzenia. Oprócz oryginałów mamy do dyspozycji szeroką ofertę zamienników. Warto wybierać pewnych i przetestowanych producentów np. Asarto czy UNi-1. Zakup materiałów eksploatacyjnych dobrej jakości, o niskiej awaryjności i wysokiej niezawodności ma ogromny wpływ na kondycję drukarki.

Na koniec ważna zasada dotycząca wymiany kartridży. Im szybciej przeprowadzimy ten proces, tym lepiej dla drukarki. Unikniemy tym samym przedostania się powietrza do dysz i wyschnięcia tuszu. Zasada ta dotyczy modeli, w których stosuje się bezgłowicowe wkłady (Brother, Epson, niektóre modele HP i Canon).

 

 

 

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.