Wybór odpowiedniego papieru do drukarki

Wydawać by się mogło, że wybór papieru do drukarki nie ma większego znaczenia. Nic bardziej mylnego - okazuje się, że źle dobrany nośnik może wpłynąć zarówno na jakość druku, jak i stan techniczny urządzenia.

 

4._jak_dba_o_sprzt_biurowy_665_01Rodzaje papieru

Kupując papier do użytku codziennego warto wziąć pod uwagę rodzaj drukarki, do jakiej będzie on wykorzystywany. Producenci oferują papiery uniwersalne, do druku atramentowego, laserowego oraz igłowego. Niektórzy specjaliści twierdzą, że nie istnieje coś takiego jak papier uniwersalny, tak samo, jak dyskusyjna jest kwestia opon całorocznych. Technika działania drukarek atramentowych i igłowych jest kompletnie inna, dlatego wyprodukowanie papieru, który sprawdziłby się zarówno przy użyciu tuszu jak i proszku jest niemożliwe. Dlatego też lepiej wybierać papier dedykowany konkretnemu rodzajowi drukarki.  

Podstawowe parametry

Oprócz dopasowania rodzaju papieru do drukarki bardzo istotne są parametry formatu, gramatury, rozdzielczości druku i klasy.  

Najczęściej spotykany format to A4, który pasuje do większości drukarek i kserokopiarek. Inne formaty stosowane są w przypadku papierów fotograficznych np. rozmiar standardowego zdjęcia A6 czyli tzw. papier pocztówkowy. Spotykamy także formaty A3 i A5 oraz niestandardowe papiery wieloformatowe do dużych drukarek i ploterów. Oferta jest bardzo szeroka, dlatego przed zakupem warto sprawdzić jaki format pasuje do naszej drukarki.

O jakości papieru w dużej mierze decyduje gramatura, czyli waga metra kwadratowego podana w gramach. Gramatura uzależnia wytrzymałość kartki, a co za tym idzie wpływa na jakość wydruku. Podstawowe zasady doboru odpowiedniej gramatury do konkretnej potrzeby przedstawiają poniższe punkty:

1. Do użytku domowego i biurowego, a także atramentowego druku czarno-białego wystarczający jest papier o gramaturze 80g/m2.

2. Do wydruku ofert, prezentacji czy też bardziej oficjalnych dokumentów warto użyć wyższej gramatury np. 90 g/m2.

3. Do druku laserowego w kolorze lepiej wybrać papier w gramaturze min. 90-120 g/m2.

4. Chcąc uzyskać satysfakcjonujący efekt wydrukowanego zdjęcia, warto użyć papier powlekany w gramaturze min. 160 g /m2.  

Kolejnym istotnym parametrem jest zakres rozdzielczości druku, jaki umożliwia dany rodzaj papieru. Wartość wyrażana jest w DPI. Wybierając papier, który umożliwia druk z określoną rozdzielczością, dobrze jest wiedzieć, że drukarki atramentowe drukują z rozdzielczością do 9600x2400 dpi, drukarki laserowe – do 1200x1200 dpi, natomiast drukarki fotograficzne i termosublimacyjne osiągają rozdzielczość na poziomie 600x300 dpi.

Wyrazem jakości papieru jest przyznanie mu konkretnej klasy. Oznacza się je literami A, B lub C, gdzie A oznacza najwyższą, zaś C – najniższą. Można spotkać się również z nomenklaturą A+, B+ i C+. Papier najwyższej jakości zapewnia doskonałe odwzorowanie kolorów oraz gwarantuje idealny kontrast.

 

 

 

 

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
54%
46%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.