Bartoszyce czekają. Przyjedź, zobacz, zainwestuj!

Bartoszyce to miasto i gmina położone w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego na Nizinie Sępopolskiej  nad  rzeką  Łyną, w historycznej krainie Barcji, liczące obecnie 24,5 tys. mieszkańców. Bartoszyce są położone w strefie przygranicznej, dokładnie 17 km od granicy z Obwodem Kaliningradzkim.         

 

brama_lidzbarska_centrum_fot._kamil_erebny_950

Brama Lidzbarska Centrum Miasta Fot. Kamil Żerebny

 

                       
         Strategiczne położenie w układzie komunikacyjnym miasta powoduje, że stają się ono kluczowym węzłem dla transportu. Atrakcyjne położenie geograficzne spowodowało, że w Bartoszycach stworzono podstrefę Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestorom inwestującym w WMSSE przysługują ulgi podatkowe. Na terenie Podstrefy Bartoszyce istnieje także możliwość rozpoczęcia działalności o charakterze turystycznym. Miasto posiada opracowaną strategię promocji i rozwoju turystyki transgranicznej, opracowanej przy współudziale przedsiębiorców działających w branży turystycznej i gastronomicznej. Rozwój gospodarki w oparciu o turystykę jest jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju miasta. Turystyka tranzytowa i biznesowa może stać się właściwym dla miasta produktem turystycznym. Walory kulturowe (zabytki, imprezy kulturalne) i naturalne (rzeka Łyna, okoliczne lasy i łąki) wspomagają budowę produktu turystycznego jakim są Bartoszyce.


        Miasto posiada bardzo dobrze przygotowane przedszkola, szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne oraz średnie, gdzie dzieci i młodzież w nowo wyremontowanych wszystkich placówkach oświatowych może kształcić się w dowolnie wybranym kierunku. Szkoły są monitorowane. Wszystkie obiekty oświatowe zostały wyremontowane przy udziale środków zewnętrznych. W każdej szkole znajdują się boiska ze sztuczną nawierzchnią. Posiadamy dobrze wykształconą kadrę nauczycieli, a młodzież z naszych szkół jest laureatem wielu konkursów wojewódzkich i krajowych.  Dużą wagę przykłada się do tworzenia lepszych warunków osobom niepełnosprawnym. Funkcjonuje, rzadko spotykane w tej wielkości miastach, 6-oddziałowe przedszkole integracyjne oraz pełne ciągi klas integracyjnych na poziomie podstawowym i gimnazjalnym. Znajduje się także Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania – szkoła podstawowa i Gimnazjalna oraz w Górowie Iławeckim Szkoła średnia.


        W mieście prężnie działa około 60 organizacji pozarządowych ukierunkowanych na różne dziedziny życia społecznego i sportu oraz osoby niepełnosprawne itp. W mieście znajdują się kluby sportowe, gdzie można uprawiać różne dziedziny sportu poczynając od futbolu, siatkówki, kyokushin karate, taekwondo, lekkiej atletyki, ringo, kolarstwa itd. Kluby sportowe mają doskonałe warunki do treningów w wyremontowanych halach sportowych, na nowych boiskach przy każdej ze szkół wyposażonych w boiska do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, tenisa ziemnego itp., na pięknie usytuowanym stadionie, gdzie także jedna z płyt boiska jest ze sztucznej nawierzchni.  Posiadamy basen nowo wyremontowany i zadaszone lodowisko o pow. 800 m. Z obiektów sportowych korzystają dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Miasto wspiera  organizacje dotacjami, ogłaszając konkursy na realizację zadań własnych gminy. W mieście prężnie działają także renciści i emeryci w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Słowem każdy znajdzie coś dla siebie.

 

jeziorko_miejskie_fot._kamil_erebny_950

Jeziorko miejskie Fot. Kamil Żerebny


        Dużą atrakcją Bartoszyc są imprezy kulturalne, sportowe, rekreacyjne, nierzadko wychodzące poza teren miasta przyjmując charakter regionalny oraz międzynarodowy. Kalendarz imprez jest imponujący zamieszczony na stronie www.bartoszyce.pl


Bartoszyce i powiat bartoszycki są atrakcyjne dla inwestorów, ponieważ dysponują dużym kapitałem ludzkim. Jednostki gospodarcze gminy mają dużo osiągnięć między innymi: wprowadzają innowacyjne rozwiązania, stale unowocześniając i rozbudowując parki maszynowe. Zatrudniają profesjonalne i nieustannie podnoszące kwalifikacje kadry pracownicze, dzięki którym są w stanie zrealizować każde zamówienie. Dominującymi branżami na terenie miasta jest: branża meblarska, odzieżowa, szklarska, budowlana, usługi, handel. Inwestorzy mogą liczyć na:


- Przygotowane miejsce lokalizacji inwestycji na preferencyjnych warunkach.

- Niższe podatki i opłaty lokalne

- Możliwość korzystania z nowoczesnej oczyszczalni ścieków oraz blisko położonego wysypiska śmieci.

- Tanią siłę roboczą. W mieście istnieje duży głód pracy spowodowany wysokim bezrobociem.

- Duży poziom akceptacji społecznej dla inwestycji (również zagranicznych)

- Atrakcyjne położenie ze względu przygraniczne położenie z Obwodem Kaliningradzkim i związanym z tym małym ruchem granicznym.

 

Dużą wagę przykłada się do tworzenia lepszych warunków osobom niepełnosprawnym. Funkcjonuje, rzadko spotykane w tej wielkości miastach, 6-oddziałowe przedszkole integracyjne oraz pełne ciągi klas integracyjnych na poziomie podstawowym i gimnazjalnym.

 

Bartoszyce to także miasto wielu kultur.                                                                                           

 

       Niewątpliwie cechą charakterystyczną Bartoszyc jest jego wieloetniczność i wielokulturowość. Kultura i tradycje miasta powstałe w wyniku wymieszania przekazywanych z pokolenia na pokolenie zasad i obyczajów różnych grup mieszkańców, nadają mu wyjątkowy charakter.                                                                                                           
     

Urząd Miasta wraz z Bartoszyckim Domem Kultury starają się umacniać i promować naszych mieszkańców poprzez realizację wydarzeń artystycznych i projektów promujących ,,inną” kulturę. Za pośrednictwem różnorodnych imprez: warsztatów, koncertów, jarmarków pragniemy zachęcić mniejszości do życia zgodnie ze swoimi tradycjami, ukazując je jako dziedzictwo godne kultywowania. Działania te mają na celu łamanie stereotypów „inności” wynikającej z pochodzenia.


      Często do realizowanych projektów kulturalnych zapraszane są miasta partnerskie Bagrationowsk, Pioniersk, Nienburg, Emmabodę, Varenę i Berezne. Poprzez prezentacje kultury, historii i tradycji mieszkańców Bartoszyc i mieszkańców miast partnerskich zachęca się mniejszości kulturowe do zachowania i pielęgnowania swojej tożsamości etnicznej. Pozyskano środki zewnętrzne i zrealizowano wiele projektów dotyczących tego zagadnienia, m.in.

                                                                        

I. ,,Bałtycka paleta barw – od wielokulturowości do jednoczenia narodów” (12 miesięczny  projekt)

II. ,,Zrozumieć się i zaprzyjaźnić – wielokulturowość bogactwem rejonów przygranicznych”

III. ,,Mozaika wspólnot narodowościowo – kulturowych szansą współpracy obszarów przygranicznych” – 17 miesięczny projekt.

 

przysta_nad_yn_fot._kamil_erebny_1_950

Przystań nad Łyną Fot. Kamil Żerebny

 

Bartoszyce to miasto, którego władze rozumieją jak wiele czynników składa się na atrakcyjność inwestycyjną. Ludzie, tereny, oferta, klimat.  Są wakacje, więc włodarze miasta zapraszają wszystkich Państwa do odwiedzenia tego pięknego miasta i jego okolic. Posiada ono liczne zabytki, a w okolicy znajdują się piękne pałace i dwory, czyste lasy – raj dla myśliwych i grzybiarzy. Bogata oferta kulturalna zachęca, aby na trasie swoich wakacji umieścić Bartoszyce. Zapraszamy na koncerty:


25-27 lipca 2014 r. Zabij nudę. Więcej szczegółów na www.facebook.com/znbce.

14.08.2014 r. Piknik Cygański

30.08.2014 Przegląd Zespołów Rockowych


         Przyjedź, zobacz, zachłyśnij się nieskażoną prostotą przyrody, czystością wód, gościnnością mieszkańców, poznaj nas i się zaprzyjaźnij. Czekamy na Ciebie. Może Ci się spodoba i zostaniesz tutaj na zawsze.

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.