Dobry klimat dla inwestycji w Częstochowie

Na potencjał inwestycyjny miasta składa się wiele elementów. Bardzo istotne są czynniki geograficzne takie jak lokalizacja, warunki naturalne i ukształtowanie terenu jak również dostęp do surowców naturalnych, a nawet odległość od granicy państwa.


 

iicz_cmyk_ang_1024_04Kolejnymi kwestiami, na które trzeba zwrócić uwagę są  tradycje gospodarcze regionu oraz pozycja administracyjna miasta. Oprócz tych, na istnienie których samorząd nie do końca ma wpływ, istnieją jeszcze te, które może ukształtować oraz oddziaływać świadomie na ich poziom. Należy do nich dbanie o rozwój infrastruktury miejskiej, dbanie o rozwój szkolnictwa i przede wszystkim dostosowanie go do potrzeb rynku pracy na danym obszarze, edukacja społeczna, stworzenie przyjaznego systemu podatków lokalnych, a także tworzenie wizerunku miasta, jako sprzyjającego inwestorom oraz jego promocja w świecie.
    

dk1_a.mielczarek_543

Kładka dla pieszych nad DK1, fot. A. Mielczarek


Częstochowa jest przykładem miasta, które od lat doskonale wykorzystuje swoją rozpoznawalność i lokalizację w sercu Polski oraz Europy. Rolą miasta jest optymalne wyeksponowanie i wykorzystanie czynników naturalnych oraz permanentna praca nad zoptymalizowaniem tych czynników, które od nas zależą i na które mamy wpływ. Dlatego też, oprócz tego, co zostało miastu dane, ze względu na jego lokalizację na mapie, dużą rolę odgrywa czynnik ludzki i podejście osób odpowiedzialnych za pozyskiwanie inwestorów dla miasta.
    
W Częstochowie, co jest ewenementem, z powodzeniem koegzystują w sąsiedztwie dwie Specjalne Strefy Ekonomiczne. Co więcej, przedstawiciele obu Specjalnych Stref Ekonomicznych i Urzędu Miasta, w czerwcu 2014 roku podpisali porozumienie trójstronne o wzajemnej współpracy i promocji terenów inwestycyjnych. A jest co promować. W Częstochowie na inwestorów czeka 300 ha terenów, z tego 70 ha jest objętych statusem SSE, co niesie za sobą możliwość skorzystania z bardzo wysokiej pomocy publicznej. Częstochowski samorząd stara się przyciągać inwestorów przyjaznymi przepisami prawa miejscowego. Rada Miasta Częstochowy uchwaliła obniżenie podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy, a także budujących obiekty biurowe w standardzie B+ i wyższym. Pomoc ze strony miasta nie dotyczy jednak tylko przyszłych inwestorów, pomoc w rozwoju i rozbudowie firm, już istniejących i funkcjonujących również jest jednym z priorytetów.
    
Położenie miasta powoduje, że jest ono wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do ulokowania inwestycji. Leży na szlaku krajowym łączącym południe z północą i wschód z zachodem. Główne arterie Polski, jak choćby DK1, przechodzą przez miasto lub są zaplanowane na jego terenie – tak się dzieje w przypadku autostrady A1. W najbliższym sąsiedztwie, zaledwie 50 metrów w linii prostej od przyszłej autostrady A1, znajdują się tereny objęte statusem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o roboczej nazwie „Skorki”. To prawie 25 ha terenu przeznaczonego pod inwestycje. Tereny te, znajdujące się przy ul. Leśnej są w pełni uzbrojone, dobrze skomunikowane z resztą miasta a odległość do węzła autostradowego jest bez wątpliwości wielką zaletą. Zainteresowanie tym terenem znacznie wzrosło od chwili, kiedy wyjaśniły się wszelkie wątpliwości piętrzące się wokół budowy autostrady A1. Pod koniec marca tego roku Rada Miasta, przyjęła uchwałę o nadaniu nazwy nowej ulicy biegnącej przez strefę, co z pewnością ułatwi budującym się tam przedsiębiorstwom, kwestie administracyjno - organizacyjne.

 

iron_oxide_festival_a.mielczarek_684

IRON OXIDE STREET ART FESTIWAL 2016 - Tomasz Górnicki, fot. A. Mielczarek


Kolejną lokalizacją KSSE (w Częstochowie są aż dwie), są tereny przy ul. Kusięckiej. „Kusięcka” to strefa o najmniejszej powierzchni, zajmuje 13,2 ha. Lokalizacja ta, w bliskim sąsiedztwie trasy DK1 okazała się bardzo dogodna dla przedsiębiorców – od czerwca 2014 roku, siedem przedsiębiorstw postanowiło rozwijać się i inwestować w tamtej lokalizacji i składane są kolejne listy intencyjne.
    
Największy, na terenie miasta teren objęty statusem strefy to SSE Euro-Park Mielec, zajmujący prawie 35 ha terenów pohutniczych przy ul. Korfantego, doskonale przygotowanych i uzbrojonych włącznie z gazami technicznymi. Pod koniec 2015 roku miasto poprowadziło nową drogę przez Euro -Park ułatwiając przejazd oraz zapewniając dojazd ciężkiemu  sprzętowi budowlanemu. W chwili obecnej dobiega końcowi budowa jednej z najszybciej rozwijających się polskich firm branży komputerowej.
    
Częstochowa to jednak nie tylko Specjalne Strefy Ekonomiczne  nastawione głównie na produkcję oraz inne tereny z przeznaczeniem stricte przemysłowym ale również bardzo atrakcyjne nieruchomości przeznaczone pod inwestycje hotelarskie i rekreacyjno-sportowe, zlokalizowane w najbardziej atrakcyjnych miejscach miasta. Częstochowa jest znana i rozpoznawalna na całym świecie, dlatego też tego typu inwestycje mają szansę nie tylko pozytywnie wpłynąć na rozwój społeczno – gospodarczy miasta i regionu ale również, oprócz bezpośrednich zysków przynieść prestiż potencjalnemu inwestorowi.
    
Same tereny jednak nie zawsze świadczą o atrakcyjności danej lokalizacji. Każdy przedsiębiorca wie, że nawet najśmielsze plany niejednokrotnie rozbijają się o ścianę braku zrozumienia lub kwestie proceduralne. Wiele firm woli zachować swe status quo niż podjąć ryzyko i rozwinąć skrzydła. Z tego punktu widzenia, niezmiernie ważna jest działalność edukacyjna i informacyjna prowadzona przez doradców i podmioty odpowiedzialne za inwestycje w mieście. Równie istotne jest inicjowanie postaw przedsiębiorczych chociażby poprzez przykład dobrych praktyk w pozyskiwaniu funduszy unijnych, z czego słynie Częstochowa i co można sprawdzić samemu odwiedzając miasto.
    
W Częstochowie wiedzą, że to właśnie samorząd ma realny wpływ na stworzenie przyjaznego klimatu dla rozwoju biznesu a tym samym na rozwój poszczególnych sektorów gospodarki. Ważne jest aby umiejętnie wykorzystać potencjał jaki posiada region. W przypadku Częstochowy potencjałem jest z pewnością świetna lokalizacja oraz kapitał ludzki. Odległość, od największych polskich miast, od lotnisk, doskonale rozwinięta sieć kolejowa oraz drogowa a w przyszłości i autostradowa to bez wątpienia wielki atut. Miasto, które posiada ponad stuletnie tradycje włókiennicze i hutnicze to także ogromny, wykształcony kapitał ludzki, którego nie można zmarnować.


    
Anna Mielczarek, Aneta Herbuś;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.