Trans Polonia – większa dynamika dzięki inwestycjom

Trans Polonia po I półroczu 2014 – większa dynamika dzięki inwestycjom


Grupa Kapitałowa Trans Polonia, operator transportowo-logistyczny specjalizujący się w przewozie chemii płynnej, w okresie pierwszych 6 miesięcy 2014 roku wygenerowała przychody netto ze sprzedaży w wysokości 30,98 mln zł. To 57,7 %-owy  wzrost w stosunku do I-go półrocza 2013. Jest to efekt kontynuacji zintensyfikowanego rozwoju organicznego. 

 

WYNIKI FINANSOWE 

w tys. zł

01.01.-30.06.2014

01.01.-30.06.2013

Dynamika r/r

Przychody netto ze sprzedaży

30.982

19.651

+ 57,7%

EBITDA

3.498

1.792

+ 95,2%

Zysk netto

1.232

143

+759,7%

 


Pierwsze półrocze br. roku Trans Polonia może uznać za udane. Grupa zanotowała miedzy innymi o wiele lepszy, w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego, wynik EBITDA. W pierwszym półroczu br. wyniósł on 3,5 mln zł w stosunku do 1,8 mln. zł z analogicznego okresu ub.r. W okresie od 1 stycznia 2014 r. do 30 czerwca 2014 r.  Grupa wypracowała zysk netto w wysokości 1,23 mln zł. Biorąc pod uwagę, że wyniki Grupy generowane w pierwszym półroczu są z reguły niższe od wyników z drugiego półrocza roku obrotowego, wyniki finansowe można uznać za satysfakcjonujące.

 

Poprawie uległy również wskaźniki rentowności. W pierwszym półroczu 2014r. rentowność EBITDA wyniosła 11,3%,  a rentowność sprzedaży ROS ukształtowała się na poziomie 4,0%. Są to rentowności znacząco wyższe od rentowności uzyskanych w pierwszym półroczu 2013.

  

DYNAMIKA MOŻLIWA DZIĘKI INWESTYCJOM

 

Tak wysoka dodatnia dynamika jest wynikiem systematycznego inwestowania w nowe jednostki transportowe. W bieżącym roku stały się one siłą napędową dalszego rozwoju usługi podstawowej jaką jest logistyka płynnych ładunków chemicznych i ropopochodnych, w której to Trans Polonia wyspecjalizowała się w trakcie dziesięcioletniej działalności.

 

Nowoczesny tabor grupy odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu sprzedaży oraz w budowaniu długotrwałych relacji biznesowych z odbiorcami, do których należą przede wszystkim duże europejskie zakłady petrochemiczne. Dzięki rozbudowie floty transportowej udało się wygenerować tak wysoką dynamikę.

 

Grupa od samego początku funkcjonowania buduje swoją wartość poprzez inwestycje. Ubiegły rok 2013 był kolejnym rokiem zakupu sprzętów za łączną kwotę ponad 11 mln zł. Skala inwestycji w roku 2014 jest również wysoka. W okresie od stycznia do lipca 2014 przyjęto 11 nowych ciągników siodłowych oraz 17 cystern na łączną kwotę 9 mln zł, które sfinansowane zostały leasingiem. W lipcu bieżącego roku odebrano kolejnych osiem  sztuk ciągników siodłowych i cztery sztuki naczep-cystern o łącznej wartości ponad 4,3 mln zł. 


transpolonia_dariusz_cegielski_prezes_800_01 

 

Zrealizowane inwestycje to gwarancja utrzymania wysokiej dynamiki wzrostu skali działalności, tym samym wzrost wyników finansowych. Zgodnie z założeniami nowe jednostki pozwoliły zarówno na pozyskanie nowych kontrahentów, jak również na zwiększenie możliwości przewozowych dla obecnych klientów Grupy – podsumował Dariusz Cegielski, Prezes Zarządu Trans Polonia S.A. 

 

 

 

 

 

 

DALSZA KONCENTRACJA NA ROZWOJU ORGANICZNYM

 

Grupa koncentruje się na zwiększaniu przychodów ze sprzedaży wysokospecjalistycznych usług transportowych. Do realizacji tej strategii w kolejnych latach posłużą zakupione w minionym oraz obecnym roku nowoczesne jednostki transportowe. Tak wydatne wzmocnienie mocy transportowych posłużyć ma do zwiększenia sprzedaży w kolejnych okresach. 

 

- W dalszym ciągu widzimy duże zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi transportowe wykonywane nowoczesnym specjalistycznym sprzętem, dlatego konsekwentnie będziemy rozwijać ofertę dla klientów z zakresu logistyki szerokiej gamy produktów - informuje Krzysztof Luks, Dyrektor Finansowy Trans Polonia S.A. - W dalszym ciągu skupiamy się głównie na zwiększeniu zarówno sprzedaży jak i rentowności świadczonych usług i kontynuujemy program inwestycyjny.

 

***

Grupa Kapitałowa Trans Polonia działa w obszarze transportu i logistyki płynnych surowców chemicznych. W zakresie świadczonych usług współpracuje z czołowymi krajowymi i międzynarodowymi producentami chemikaliów oraz mniejszymi zakładami przerabiającymi produkty, które przewozi grupa, jak również z firmami transportowymi na zasadzie aranżowania i nadzoru nad realizacją zleceń transportowych. Obecnie Trans Polonia kooperuje z ponad 200-stoma podmiotami z całej Europy. Trans Polonia dystrybuuje swoje usługi za pośrednictwem rozbudowanej siatki kontaktów handlowych, z uwzględnieniem swoich zagranicznych biur we Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii. W 2012 roku Tran Polonia została nominowana do Złotej Statuetki „Lidera Polskiego Biznesu 2011”. Otrzymała również tytuł Geparda Biznesu 2011 oraz Efektywnej Firmy 2011. Znalazła się w rankingu pomorskich firm TOP 100.  Obecnie została uhonorowana Złotym medalem Europejskim oraz Skrzydłami Biznesu 2012. Rok 2013 przyniósł Spółce kolejne uhonorowania – Złota Statuetka Lidera Polskiego Biznesu 2012 oraz Gazela Biznesu 2012. Spółka zajęła także 2 pozycję w Pomorskim w rankingu Diamenty Forbesa 2013 i uplasowała się na 22 miejscu w kraju w kategorii małych firm (od 5 do 50 mln). Rok 2014 to Diament do Statuetki Lidera Polskiego Biznesu, wyróżnienie w DIAMENT Forbes 2014, NAJLEPSZY PRODUKT DLA MSP 2014 - Turbiny Polskiej Gospodarki, Gazela Biznesu 2013, Honorowy Orzeł Pomorski, Ambasador Polskiej Gospodarki, Medal Europejski oraz szczególne wyróżnienie - zaproszenie do programu i udziału przez European Business Awards. Od listopada 2010 roku akcje Spółki notowane są na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Więcej: www.transpolonia.pl

 

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.