Kopalnia Grudzeń Las otwiera nowe złoże

W skład Grupy Atlas, lidera rynku chemii budowlanej, wchodzi obecnie 20 podmiotów gospodarczych. Wśród nich znajduje się spółka Grudzeń Las, dysponująca największą pod względem wydobycia kopalnią piasku. Dostarcza surowiec szeroko wykorzystywany zarówno w kraju, jak i za granicą. Dziś otwiera nowe złoże, którego produkty uzupełnią portfolio firmy.

Nowe, znakomitej jakości piaski, będą uzupełnieniem dotychczasowej oferty, dopasowanej pod wymagający przemysł szklarski. Wysokogatunkowe surowce, pozbawione metali ciężkich i minerałów, są uzupełnieniem dotychczas wydobywanych i sprzedawanych przez kopalnię produktów.

60 ha cennego surowca

Teren nowego złoża obejmuje 60 ha zlokalizowanych w bliskiej odległości kopalni. Spółka Grudzeń Las, która prawo do wydobycia zdobyła w ramach postępowania przetargowego, prowadzi aktualnie prace związane z przygotowaniem terenu. W ramach pierwszego etapu prac odbywa się kontrolowana wycinka drzewostanu, budowa i utwardzanie dróg dojazdowych, a także prace, mające na celu ochronę środowiska, w tym zwierząt i ptactwa żyjącego na terenie wyrobiska. Złoże Unewel Zachód-Las to projekt zaplanowany i zrealizowany, zgodnie z rygorystycznymi przepisami środowiskowymi. W przeciwieństwie do pozostałych złóż, Unewel Zachód-Las nie jest własnością kopalni – teren dzierżawiony jest od Lasów Państwowych. W pierwszej fazie, eksploatowane będzie 7 ha surowca. Wydobycie piasków na tym obszarze szacowane jest na 2-3 lata. Całościowe wydobycie, już na powierzchni 60 ha, geologicznie obliczone jest na około 30 mln ton – daje to pracę na kolejnych 30 lat.

Prace przygotowawcze

Uruchomienie wydobycia piasków na terenie złoża Unewel Zachód-Las planowane jest na pierwszy kwartał 2017 r. Do tego czasu spółka Grudzeń Las prowadzić będzie prace przygotowawcze wśród których wymienić należy:


1. budowę i utwardzenie dróg dojazdowych, które zlokalizowane będą z pominięciem budynków mieszkalnych tak, aby nie narażać społeczności lokalnych na uciążliwość przejazdów pojazdów ciężarowych,

2. wycinkę drzewostanu prowadzoną pod okiem Służb Leśnych. Pozyskane drewno przeznaczone jest do sprzedaży odbiorcom komercyjnym,

3. działania zmierzające do ochrony środowiska – wszelkie prace prowadzone są pod nadzorem odpowiednich służb; teren zostanie odpowiednio przygotowany (obwałowania), aby zapobiec wpadaniu zwierząt do wyrobiska. Ponadto spółka Grudzeń Las ustawi 15 budek lęgowych dla ptaków w miejscach wyznaczonych przez Służby Leśne,

4. zebranie i wywiezienie nadkładu do głębokości 4 m – pozyskana ziemia zostanie wykorzystana do rekultywacji terenów nie wykorzystywanych już przez kopalnię.

Niezbędne inwestycje

Aby móc rozpocząć prace przygotowawcze zmierzające do wydobycia właściwego, spółka Grudzeń Las musiała ponieść niezbędne inwestycje. Zalicza się do nich zarówno nakłady związane z budową niezbędnej infrastruktury drogowej, jak i unowocześnienie parku maszynowego. Działania te pochłonęły na obecnym etapie ok. 10-12 mln złotych.

Nowa jakość piasków

Piaski złoża Unewel Zachód-Las to, w świetle przeprowadzonych badań geologicznych, bardzo wysokiej jakości produkty. Pozbawione metali ciężkich i minerałów wniosą nową jakość do oferty Grudzeń Las. Tak dobry jakościowo surowiec dotychczas nie był dostępny w ofercie kopalni. Dzięki niemu Kopalnia Grudzeń Las zamierza zintensyfikować działania zmierzające do opanowania nowych rynków zbytu i sprzedaży piasków dla wymagającego przemysłu szklarskiego. W grupie odbiorców Grudzeń Las znajduje się obecnie około 470 podmiotów dążących do pozyskiwania z rynku piasków jak najlepszej jakości. Spółka jest obecnie numerem 1 w produkcji piasków odlewniczych, wykorzystywanych głównie w tej gałęzi przemysłu. Kopalnia zaopatruje ponadto przemysł budowlany i ceramiczny. Nowe złoże pozwoli nie tylko na kontynuację zaopatrzenia odbiorców z tych obszarów, ale również na umocnienie pozycji dostawcy piasków o wysokiej jakości z przeznaczeniem do przemysłu szklarskiego.

Znane na całym świecie

Rozwój Kopalni Grudzeń Las to efekt zintensyfikowanych prac wysokiej jakości specjalistów na co dzień pracujących w spółce. Produkty spółki Grudzeń Las, poza rynkiem krajowym, docierają także na rynki Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Litwy, a nawet Dubaju. 60 proc. rynku Czech i 70 proc. rynku Słowacji opiera swoją produkcję na surowcach spod Tomaszowa Mazowieckiego. Wyjątkowe właściwości cennego surowca docenia dynamicznie rozszerzające się grono odbiorców. Jednym z przykładów jest przemysł motoryzacyjny, który piaski wykorzystuje m.in. w produkcji szyb samochodowych, elementów układu hamulcowego czy bloków silnika.


Biuro prasowe Grupy ATLAS

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.