Czy czujemy się bezpieczni?

Z 79 proc. w 1995 r. do 9 proc. w roku 2017 zmalało poczucie zagrożenia wśród Polaków.

Czy Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie? To pytanie, regularnie od 1987 r., stawia CBOS. Jak wynika z Komunikatu z badań nr 48/2017 „Opinie o bezpieczeństwie i zagrożeniu przestępczością”, obecnie aż 89 proc. Polaków twierdzi, że Polska jest krajem w którym tak właśnie jest. W 1987 r. 74 proc. Polaków twierdziło, że w Polsce żyje się bezpiecznie lecz już w 1993 r. poziom ten sięgnął 26 proc. a jego najniższa wartość w XX wieku przypadła na rok 1995 gdzie zanotowano wskaźnik 19 proc.


W XXI wieku odnotowano najwyższy poziom zagrożenia sięgający 81 proc. przy wskaźniku na poziomie 18 proc. osób twierdzących, że Polska jest krajem bezpiecznym. Dlaczego wskaźniki przełomu lat 80 i 90 tak uległy tak radykalnej zmianie? Zapewne można ten fakt łączyć ze zmianami ustrojowymi, rosnącą przestępczością początków lat 90-tych oraz powszechniejszym dostępem do informacji, już nie regulowanych centralnie a pluralistycznych i wolnych. Najwyższy poziom zagrożenia w XXI w. przypadł na rok 2001, gdzie można wiązać stan ten, z atakami na WTC w Stanach Zjednoczonych. Było to wydarzenie szeroko komentowane na całym świecie a poprzez powszechną dostępność do materiałów informacyjnych i spektakularny sposób przeprowadzenia ataku wzbudzało naturalne obawy i lęki o własne bezpieczeństwo.


W 2017 r. pozytywne opinie o stanie bezpieczeństwa w Polsce zdecydowanie dominują we wszystkich grupach społeczno-demograficznych. Oceny negatywne są stosunkowo najczęstsze wśród osób o niższym statusie materialnym: uzyskujących miesięczne dochody poniżej 650 zł w przeliczeniu na członka rodziny (17 proc.), bezrobotnych (20 proc.) oraz określających własne warunki materialne jako złe (24 proc.). Wyjątkowo dobre zdanie o bezpieczeństwie w naszym kraju mają z kolei badani uczestniczący w praktykach religijnych częściej niż raz w tygodniu (99 proc. ocen pozytywnych) oraz respondenci o dochodach w wysokości co najmniej 1400 zł per capita (95 proc.).*

W marcu 2016 r. oceny bezpieczeństwa publicznego były na poziomie 80 proc. ocen pozytywnych. Obecnie są j
eszcze wyższe. Przekonanie o bezpieczeństwie życia w naszym kraju jest już prawie powszechne i kształtuje się na poziomie 89 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 9 proc. respondentów.


Piotr Żołądkowski


*A. Głowacki, CBOS, Komunikat z badań nr 48/2017 „Opinie o bezpieczeństwie i zagrożeniu przestępczością”, ISSN 2353-5822

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.