Podatek za użytkowanie wieczyste w górę

Koniec roku to czas podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste. W niektórych przypadkach wzrost opłat jest nawet kilkunastokrotny. Dla gmin to dodatkowe dochody, dla mieszkańców – dodatkowy powód do zdenerwowania w okresie świątecznym – podaje Onet.pl.

 

Aby podnieść od stycznia opłatę za użytkowanie wieczyste, gminy muszą dostarczyć do końca grudnia decyzję o zmianie dotychczasowych warunków. Jej częścią jest wysokość nowej opłaty. W przypadku, w którym gmina spóźniłaby się z dostarczeniem takiego pisma, o żadnej podwyżce nie może być mowy.

 

W przypadku, w którym przewidziana podwyżka przewyższa dwukrotność dotychczasowej stawki, musi być ona rozłożona na dwie części. W praktyce w roku kolejnym od otrzymania zawiadomienia o zmianie opłat podatnik zapłaci dwukrotność dotychczasowej stawki. Całość stawki przewidzianej w podwyżce zapłaci dopiero w trzecim roku.

 

Przykład:  

Podwyżka z 250 zł do 4000 zł

  • 1 rok (2017 r.) - dwukrotność dotychczasowej opłaty -  500 zł (2 x 250 zł = 500 zł)
  • 2 rok (2018 r.) -  nadwyżka, czyli 3500 zł (4000 zł - 500 zł = 3500 zł), jest rozkładana na dwie równe części i powiększona o podstawę - 2250  zł (500 zł + 1750 zł =  2250 zł)
  • 3 rok (2019 r.) – użytkownik, oprócz podstawy z poprzedniego roku, musi zapłacić drugą część nadwyżki - 3950 zł (2200 zł + 1750 zł = 3950 zł)

 

Okazuje się, że są trzy sposoby odwołania od decyzji władz gminy. Adwokat Eliza Kuna przypomina w rozmowie z Onetem, że w terminie 30 dni od dnia otrzymania pisma z podwyżką opłat, można skierować sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO).

- Jeśli SKO oddali odwołanie, wówczas przysługuje użytkownikowi skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – podkreśla. Adwokat zwraca uwagę, że osoby, które otrzymały podwyżki, a gmina nie dokonywała żadnej aktualizacji wyceny gruntów, mogą zgodnie z art. 81 ustawy o gospodarce nieruchomościami żądać od właściwego organu dokonania aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie (np. w ocenie użytkownika spadła).

 

Poza tym istnieje jeszcze trzecia droga. Można powołać się na wkład finansowy związany gruntem w okresie użytkowania. Cześć z poniesionych nakładów w świetle prawa może zostać zaliczona na poczet różnicy między dotychczasową opłatą a zaktualizowaną.

 

Problemy z podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste nie dotyczą jedynie małych gmin, szczególnie dotkliwy dla podatników jest w dużych miastach – podaje Onet.pl (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Onet.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.