Kolejny sąsiad Polski z nadwyżką budżetową

Niemcy mieli w 2016 roku nadwyżkę budżetową w wysokości 7 mld euro - podał niemiecki "Bild". Zdaniem redakcji jest to zasługa polityki finansowej ministra finansów Wolfganga Schaeuble.

 

Koalicja spiera się o to, co zrobić z nadwyżką. Przypomnijmy, nadwyżkę budżetową w ubiegłym roku zanotowały także Czechy.

 

Wygospodarowane przez niemiecki rząd środki powinny automatycznie zasilić rezerwę przeznaczoną na kryzys migracyjny. Jednak na koncie tego funduszu jest obecnie prawie 13 mld euro, niewykorzystanych dotychczas ze względu na znaczny spadek liczby imigrantów. W 2016 roku do Niemiec przyjechało 280 tys. imigrantów wobec 890 tys. w roku 2015.

 

Jak pisze "Bild", Schaeuble zamierza przeznaczyć nadwyżkę na redukcję zadłużenia państwa oraz na inwestycje w bezpieczeństwo wewnętrzne. Dyskusja na ten temat odbędzie się w Bundestagu w przyszłym tygodniu.

 

Przedstawiciele współrządzącej w Niemczech bawarskiej CSU domagają się natomiast obniżenia podatków. "Powinniśmy odciążyć obywateli. Ze względu na niskie odsetki i rosnącą inflację konieczne są obniżki podatków" - powiedział "Bildowi" minister finansów Bawarii Markus Soeder.

 

Na początku stycznia agencja Reuters informowała, że nadwyżkę budżetową w ubiegłym roku miały także Czechy. W przeliczeniu wyniosła ona niemal 2,4 mld dolarów. "Rząd uzyskał nadwyżkę dzięki wzrostowi gospodarczemu, wzrostowi zatrudnienia i znaczącym wpływom z budżetu Unii Europejskiej” – tłumaczył wówczas na Twitterze premier Bohuslav Sobotka – konkluduje Onet.pl (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej Bild/Onet.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.