Kolejna wadliwa ustawa

Chcesz podarować dziecku ziemię rolną kupioną po 30 kwietnia 2016 roku? Szykuj się na problemy i sprawę w sądzie. Wszystko to przez jedną ze sztandarowych ustaw, która dotyczy ochrony polskiej ziemi przed wykupem przez obcokrajowców – podaje Money.pl

 

W artykule przytoczono fakt, gdzie do Sądu Najwyższego wpłynęło pytanie dotyczące sprawy starszego małżeństwa rolników. W lipcu 2016 r. małżeństwo kupiło ziemię, aby powiększyć gospodarstwo. Problemy zdrowotne sprawiły jednak, że postanowili przekazać je synom, którzy razem z nimi pracowali na ojcowiźnie. Potem chcieli przejść na emeryturę rolniczą. Okazało się, że nie jest to takie proste i oczywiste. By otrzymać emeryturę z KRUS, muszą sprzedać gospodarstwo, łącznie z dokupionym w ubiegłym roku gruntem. Wystąpili więc do sądu rejonowego o wydanie zgody. Sąd jednak oddalił ich wniosek, bo stwierdził, że w wypadku bliskich zgoda nie jest potrzebna.

 

Rolnicy odwołali się do sądu okręgowego, a ten wystąpił z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego. Sędziowie chcieli upewnić się, czy rolnik może przekazać nieruchomości bliskim, jeżeli nie upłynęło 10 lat od jej kupna, czy też musi mieć na to zgodę sądu. Chodzi o nieruchomości nabyte po wejściu w życie nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, wprowadzającej ograniczenia w obrocie gruntami – czytamy w informacji.


Należy wyjaśnić, że 30 kwietnia 2016 roku weszła w życie ustawa wstrzymująca sprzedaż państwowych gruntów rolnych na 5 lat oraz wprowadzająca nowe zasady handlu ziemią prywatną. Od tego momentu ziemię rolną może kupić tylko rolnik indywidualny, a prawo pierwokupu otrzymała Agencja Nieruchomości Rolnych. Jednak nie dotyczy to dziedziczenia gospodarstwa przez osoby bliskie – podaje Money.pl


Przepisy zakładają, że kupować ziemię rolną może jedynie rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna, który osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, ma kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa. W zamyśle autorów ustawa ma zapobiegać spekulacjom – konkluduje portal. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej:Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.