Alians Alior i Pekao?

PZU rozważa połączenie dwóch należących do grupy banków, jednak z zachowaniem odrębnych marek. Alior miałby stać się bankiem detalicznym, Pekao bankiem korporacyjnym – podaje Money.pl.

 

Odkąd PZU razem z PFR dokonali repolonizacji sektora bankowego, przejmując od Włochów drugi co do wielkości bank w Polsce - Pekao, trwają spekulacje, co zmieni się na scenie bankowej. Ich powód jest prosty: PZU ma już przecież jeden bank – Alior, naturalne więc wydawało się pytanie, czy po przejęciu kontroli nad Pekao PZU nie będzie chciał połączyć obu banków – przypomina Money.pl.


Takiemu scenariuszowi konsekwentnie jednak od początku zaprzeczały kolejne władze PZU.  

Mimo tych zapewnień, na rynku ciągle krążyły plotki, że do takiego połączenia może jednak dojść – informuje portal.


I choć prezes PZU od tamtego czasu się nie zmienił - jest nim nadal Paweł Surówka - zmienili się szefowie należących do niego banków. Tuż przed długim weekendem na fotel prezesa Aliora wybrano Michała Chyczewskiego (do czasu zgody KNF będzie wiceprezesem). Niemal w tym samym czasie odwołano też wieloletniego prezesa Pekao Luigiego Lovaglio, a na jego miejsce wybrano Michała Krupińskiego.


To wystarczyło. Okazało się, opór materii, oddzielający Alior i Pekao jednak może zniknąć. W PZU od jakiegoś czasu powstawały pomysły, jak ułożyć relacje w Grupie PZU, w której są dwa banki. Okazuje się, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak połączenia Pekao z Alior – jak podaje wczorajszy „Puls Biznesu”.


Według informacji gazety, Alior miałby zająć się klientami detalicznymi, natomiast Pekao obsługą firm i bankowością inwestycyjną. Banki mimo połączenia, pozostałyby przy swoich Brandach – czytamy w informacji.


Dlaczego miałby to być dobry pomysł? Bo Pekao ma nadwyżki kapitałowe gotowe do zainwestowania. Kapitału z kolei brakuje Aliorowi, który chętnie by się szybciej rozwijał, ale nie za bardzo ma za co.


Z drugiej strony Alior ma coś, czego nie ma Pekao - nowoczesny system IT. Zamiast zatem wydawać pieniądze na jego budowę od zera, można go po prostu wziąć od Aliora.


Po takim połączeniu oba banki miałyby wspólny zarząd, dochodzi więc korzyść z likwidacji jednej centrali. Miałyby działać jednak osobno. Alior oprócz detalu miałby wziąć jeszcze obsługę małych i średnich firm. Pekao natomiast wziąłby zagranicę, wspierając polskie firmy w międzynarodowej ekspansji – czytamy w informacji.


Do połączenia Aliora z Pekao miałoby dojść w 2018 roku – podaje portal.


Choć mniej prawdopodobne, w PZU rozważane są jeszcze trzy inne scenariusze.


Pierwszy to pozostawienie odrębności obu banków. Alior skupia się na przejęciach, w czym jest dobry. Musi jednak nieco przedefiniować działalność, żeby nie stanowić konkurencji dla Pekao.


Drugi to wystawienie Aliora na sprzedaż. Nie jest to jednak proste, bo kupcem musiałby być polski kapitał, a o taki teraz trudno.


Trzeci natomiast przewiduje wchłonięcie Aliora przez Pekao. W wyniku tego powstałby jeden duży bank pod jednym Brandem – podsumowuje Money.pl. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.